1980’DE SSK HASTANESİ EMEKTARLARI

Yıl, 1987. Yer, Batman eski SSK Hastanesi… Özel hastanelerin olmadığı dönemlerde Batman’ın tek hastanesi SSK idi. Aslen Kars-Kağızmanlı Ortopedi uzmanı Op. Dr. Hasan Güneş, asistanı ve hastane güzelleştirme derneği yöneticilerinden Mehmet Yakut, aynı zamanda Akyürek mahalle muhtarlığını da yaptı. SSK Batman Hastanesi eski hemşirelerinden Arhavili Gülsüm Deyal Şentürk ve Ayşe hemşire ile hastanenin ikinci katındaki teras bölümünde bu hatıra kareyi çekmişti. Başarılı ortopedi uzmanı Güneş, Batman’dan sonra Gaziantep’e atanmıştı.

SSK HASTANESİ, ŞİFA DAĞITAN TEK YERDİ

Şimdilerde ‘İluh Devlet Hastanesi’ne dönüştürülen SSK Batman eski Hastanesi, eski petrol emekçilerinin tedavi gördüğü tek adresti. Kısıtlı imkanlarla eski doktorların büyük bir özveriyle şifa dağıttığı hastane, çevre illere de hizmet veriyordu. Op. Dr. Hasan Güneş ve Mehmet Yakut ile Ayşe hemşirenin de hatıra kare çektikleri karede; küçük bir hasta ile yanındaki annesi de dikkat çekiyor. 1970 ile 1998 Yılları arasında SSK Batman Hastanesi’nde çalışan Yakut, bir süre Antalya’da kaldıktan sonra tekrar memleketi Batman’a yerleşti.

TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ BAŞLATAN BAŞKAN’DI

1994 Yılında Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen Salih Gök’ün, ilk işlerinden biri de kentin dört bir yanından başlattığı ‘Temizlik’ seferberliğiydi. Kentin ücra semtlerinden Karşıyaka semtinde yol onarım çalışmalarını yardımcısı Abdurrahman Uçak’la birlikte yapan Başkan merhum Gök’e, semt sakinleri de destek vermişti.

90’LARIN İL PROTOKOLÜ

Batman’ın eski İl protokolü üyelerinden bir manzara… Yıl, 1995… Dönemin İl protokolü Cumhuriyet meydanda resmi bir bayram etkinliğinde... Eski Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Albay Muharrem Atak, Batman eski Vali Yardımcısı, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Uçak, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özen, TEDAŞ eski İl Müdürü Reşit Alp, PTT eski Başmüdürü Ramazan Tangsak, İl Müftüsü Cüneyt Kavşut ve bazı eski siyasetçiler de bayram töreninde kendilerine ayrılan koltuklarda objektiflere böyle yansımış.