Batman’ın eski Cumhuriyet alanı, resmi bayram törenlerinin adresiydi. 1990’ların ortalarına kadar bayram törenlerine yöneticiler tam kadro katılırdı. Petrol kentinin nabzının atıldığı eski meydanda renkli görüntüler olurdu. İşte tarihi meydanda 90’lardan kalan bazı kareler…

BAYRAM HATIRASI

YIL, 1995. Yer, Cumhuriyet alanı… 19 Mayıs ve Gençlik Bayramı törenlerine katılanlardan bazı simalar aramızda yok. Batman’ın tarihi meydanında bayram hatırası çeken bazı simalar; “Cemil Ertuğrul, Abdurrahman Uçak, Nurettin Sapan, Mahmut Ekinci, Ali Ulutaş ve Sait Altun.” Bu karedekilerden Ertuğrul, Sapan ve Ekinci, uzun bir süre önce hayata veda etti.

batman eml

ESKİ EML’DE TİYATRO EKİBİ

52 Yıl öncesinde Batman eski Endüstri Meslek Lisesi önünde hatıra kare çeken tanıdık simalar şimdilerde birer emekli. Yıl, 1971… Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü… Batman Endüstri Meslek Lisesi tiyatro ekibinde yer alanlar; ‘Merhum Şehmus Asutay, Abdurrahman Uçak, İsmail Kavun (öğretmen), Muzaffer İnağ, merhum Derviş Erdoğan, Zeki Beydağ ve Zeki Özbek.”

salih gök

GÖK VE BELEDİYE-İŞ SENDİKASI

Yıl, 1995. Batman eski Belediye Başkanı merhum Salih Gök, Başkan Yardımcısı Abdurrahman Uçak, Belediye Meclis üyesi Salih Sevim, RP eski İl Başkanı Mehmet Fırat’ın da bulunduğu törende Belediye-İş Sendika yönetimiyle toplu-iş sözleşmesini imzalamıştı. Belediye Başkanı Gök, makamında hatıra kare çektiği eski sendikacılar; “Merhum Süleyman Aksoy, Şükrü Bey, Osman Künteş, Selahattin Bey, Emir Durmaz ve Zübeyir Direk.”

abdurrahman uçak

MEYDAN BİR BAŞKA OLURDU

Batman’ın eski meydanı Cumhuriyet alanı, resmi bayramlarda renk cümbüşüne dönüşürdü. Bayram törenlerde meydan, trafiğe kapatılırdı. 1995 Yılında bayram töreninde bir araya gelen üç eski arkadaş Abdurrahman Uçak, eski Zabıta Müdürü Ali Ulutaş ve eski Milli Eğitim Müdür Yardımcısı merhum Mahmut Ekinci, o dönemlerde siyah önlükle bayram törenine katılan oğlu ile çektiği hatıra kare. Meydanın 28 yıl öncesi manzarası böyleydi.