ÇARDAKLARDA ‘TARİH’ OLDU

AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜ AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜ

1990’da Batman’ın ‘İlçe’si  olan Hasankeyf, bahar ve yaz mevsiminde Dicle nehrinde kurulan çardaklarla ‘gündeme’ gelirdi. Dicle nehri kıyısında kurulan onlarca çardak’a yerli ve yabancı konuklar akın ederdi. Yolgeçen hanı mağarası dibindeki çardaklar, su içinde kurulurdu. Sıcak havalarda sessiz ve derinden akan Dicle nehrinin içinde serinleyen yöre halkı, çardaklara ilgi gösterirdi. Nehir içindeki eski çardaklar da bir bölümü su altında kalan bu tarihi yerler gibi ‘tarih’ oldu.

90’LARDA CADDE VE SOKAK MANZARALARI

Bu kare, 1990 yılında göçün yoğun olduğu Batman’ın Petrol kent Mahallesi’nde çekildi. Bölgede bir zamanlar göçün yoğun olduğu mahalleler arasında Petrol kent ile Seyitler semtinin cadde ve sokakları çamurdan geçit vermezdi. Dönemin Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, bu sokaklara el atan ilk Başkan’lardandı. 34 Yıl öncesinin Batman’ın ücra mahallelerinde manzara böyleydi.

BİR ZAMANLARIN POLİTİKACILARI

1994 Yılında Batman eski Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Alattin Sever Aydın, kapatılan Refah’tan Milletvekili seçildi. Refah Partisi eski İl Başkanı Salih Gök ise Batman Belediye Başkanı olmuştu. RP, FP ve Saadet Partisi’nde uzun yıllar İl Başkanlığı yapan Mehmet Fırat ise partisinin Milletvekilleri ile Belediye Başkanı Gök,  arasında ‘köprü’ görevini görüyordu.  Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan, TBMM’de Sever Aydın’ın makam odasında çektiği karede yer alan Gök, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Geride de eski politikacıların bu fotoğraf karesi kaldı.

MEZBAHANEYİ DENETLEYEN BAŞKAN’DI

1990’ların Ortalarına kadar Batman’da et ihtiyacının karşılandığı eski mezbahane, eski Belediye Başkanı Salih Gök’ün denetim kıskacındaydı. Yardımcısı Abdurrahman Uçak’la eski mezbahaneyi denetleyen Gök, Belediye’nin eski emektarlarından ve eski Belediye Meclis üyelerinden Emir Durmaz ile diğer görevlilerine, hijyenik ortam sağlanması için talimat vermişti. Başkan Gök, eski mezbahaneyi de kapatan Başkan olmuştu.