1998-2000 Tarihleri arasında Batman Valiliği yapan Temel Koçaklar, dönemin Devlet Bakanı Hasan Gemici ile dar gelirlilerin yemek ihtiyacını karşıladığı aş evlerinde çıkan yemekleri denetlerdi. Tarihi ilçe Hasankeyf kalesinin taşlı merdiveni sayısız konuğun geçtiği güzergahtı. Koçaklar, Batman’da iz bırakan Vali’ydi. İşte Batman’da dünden kalan bir kesit fotoğraf daha…

GEMİCİ, AŞEVLERİ DENETLEYEN BAKAN’DI

Yıl, 1999. Yer, Karşıyaka Mahallesi’ndeki aş evi. DSP iktidarında Sosyal Hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici, beraberinde dönemin Valisi Temel Koçaklar, DSP Batman eski İl Başkanı Eşref Acet ve Batman eski Vali Yardımcısı Musa Kulaklıkaya’nın da aralarında bulunduğu görevliler, aşevinde dar gelirliler için hazırlanan yemeği incelerken, objektiflerimize böyle yansımıştı.

hasankeyf kalesi

TARİHİ KALENİN MERDİVENLERİ

EMEKLİ OLSALAR DA DİYALOGLARI KOPMADI EMEKLİ OLSALAR DA DİYALOGLARI KOPMADI

Tarihi Hasankeyf kalesinin eski yol güzergahı, sayısız insan ağırladı. Orta çağın başkentlerinden Hasankeyf’te 2019 yılına kadar sayısız kişinin kullandığı bu taş merdivenli kale yolu artık yok. Ilısu Baraj gölünün su tutmasının ardından toprak dolgunun doldurulduğu kale girişinde eskiden, merkeplerle su taşıyan bu gençlerin fotoğraf kareleri de sararan arşivimiz de kaldı. O eski taşlı merdiven yolunun taşları kayganlaştığında  üzerine toprak ve kil-kum atılırdı.

temel koçaklar hamidi

KOÇAKLAR VE HAMİDİ

1998-2000 Yılları arasında Batman Valiliği yapan Temel Koçaklar, petrolün başkentinden tarihi şehir Mardin’e atanmıştı. Dönemin Batman Milletvekili Ataullah Hamidi de 2000’li yıllarda etkin politikacılardandı. Bir dönemler Batman’da adlarından söz ettiren bu iki sima da şimdilerde emekli.

yardım kuyruğu

BU MANZARALAR TARİH OLDU

2000’li Yıllarda Batman Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın, ‘yardımları’ izdihama neden olurdu. Yardım dağıtımında Vakıf binasının önünde oluşan kalabalığı dağıtmak için görevliler, zor anlar yaşardı. İşte 2000’li Yıllarda Batman’ın eski Vakıf binası önünde bir yardım dağıtımında yaşanan izdihamdan geride kalan bir kare.