ESKİ MEYDANDA ESKİ ÜNLÜ POLİTİKACILAR

Yıl, 1999. Yer, Batman’ın eski Cumhuriyet meydanı. Fazilet Partisi kurucularından Recai Kutan, kısa bir dönem Enerji Bakanlığı görevinde de bulundu. Genel ve yerel seçimlerin bir arada yapıldığı 1999 yılında  Batman’ın tarihi meydanına konuk olan Kutan, seçim otobüsünden inerken objektifimize böyle yansımıştı. Batman’ın eski meydanı, mitinglerde ünlü konukları ağırlardı. Kutan, 2000’li Yılların başında kurulan Saadet Partisi’nin kurucuları arasında da görev almıştı.

OHAL TOPLANTILARI KRİSTAL’DE OLURDU

Yıl, 1990. Dönemin OHAL Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu idi. 1990’larda İçişleri Bakanı Diyarbakırlı Abdulkadir Aksu idi. Batman’ın henüz ‘İl’ olmadığı aylardı. Batman’ın son Kaymakamı Tarsuslu merhum Ali Ülger’di. Batman’ın bağlı olduğu Siirt de ise Vali Atilla Koç’tu. Koç ve Ülger’in konuk ettiği dönemin Bölge Valileri, Kristal Park’ta objektiflerimize böyle yansımıştı.

OKUMA YAZMA KURSLARINA ÖNEMSEYEN VALİYDİ

1998-2000 Yılları arasında Batman Valiliği yapan Temel Koçaklar, Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı okuma-yazma kurslarını yakından takip ederdi. Yetişkinlerin kurslara katılması için de çağrıda bulunan Batman eski Valisi Koçaklar, kurslarda yazma-okumayı öğrenen yaşlı kadınları ödüllendirirdi. Vali Koçaklar, 1999’da Batman HEM eski binasında kursiyerlerle bir arada olan karesi.

KÜÇÜK SARAY’DAN DİCLE’YE KUŞ BAKIŞI

Yıllara meydan okuyan tarihi Hasankeyf kalesinden bir manzara. Ilısu Baraj  gölünün ardından Hasankeyf’te bu görüntüler de tarih oldu. Hasankeyf eski Belediye Başkanlığı’nı 1984 yılında yapan Şehmus Kartal, 1990 yılından sonra Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevini bir süre sürdürdü. Kartal, yerli ve yabancı konukları, küçük sarayın dibinde bilgilendiren eski yöneticilerdendi. Kartal, emekliye ayrılırken, Hasankeyf’teki eski görüntüler de tarihe karıştı.

Editör: Yunus Yasak