1994 SEÇİMİNDEN MİTİNG MANZARASI

Yıl, 1994. Yer, Sason ilçe merkezi meydanı. Eski Doğrul Yol Partisi’nden Batman 1’nci sıra Milletvekili adayı olan Faris Özdemir, TBMM’nin yolunu tutmuştu. Listede yer alan Sasonlu Hüseyin Yaşar ile Şehmus Demir seçilememişti. Sason ilçe meydanında halka seslenen Özdemir’in yakınında duran ise fotoğraf sanatçı İrfan Tapan’dı. Batman Çağdaş’ta ‘94 Seçim fotoğrafından kalan kare.

1989’DA İKİNCİ KEZ BAŞKANLIĞA SEÇİLMİŞTİ

Batman Belediye Başkanlığı’na 1989 yılında ikinci kez seçilen politikacı Ataullah Hamidi idi. 1984 Yılında kapatılan Refah Partisi’nden Belediye Başkanlığı’na seçilen Hamidi, ikinci dönem de ANAP’tan aday olmuştu. İki dönem üst üste Belediye Başkanlığı’nı yaptıktan sonra üç dönem de TBMM’de Batman Milletvekili olan Hamidi,1989’da  ikinci kez Belediye Başkanlığı’na seçildiğinde Pınarbaşı Mahallesi’ndeki evinde konuk ettiği Batman Çağdaş Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’a yapacağı projeleri açıklamıştı.

40 YILLIK BAŞKAN

BÖLGENİN EN BÜYÜK TİCARET MERKEZİ BÖLGENİN EN BÜYÜK TİCARET MERKEZİ

Bu fotoğraf karesi 1990’ların başında eski Ziraat Odası Başkanlığı makamında çektiğimiz Nizamettin Aydiş, ‘Başkan’lıkta rekora gidiyor. Aydiş, petrol şehrinde 40 yıllık ‘Başkan’ unvanını elinde bulunduruyor. Doğu ve Güneydoğu’da görevini başarıyla sürdüren Aydiş’in, yıllardır çiftçinin örgütlü STK’nın başında bulunuyor. Başkan Aydiş, 1984 yılında Batman’da kurduğu Ziraat Odası Başkanlığı görevini teklemeden sürdüren kentin ‘Kıdemli Başkan’ı konumunda.

PETROL’DE GEÇEN BİR ÖMÜR

Kırmızı-Beyazlı ekipte gerek futbolculuğu, gerek yöneticiliği gerekse de kulüp Başkanlığını sürdüren Vahap Akbaş, yaşamı ‘Petrol’le geçen bir sima. 1995-96 Futbol sezonunda Kırmızı-Beyazlı ekipte Asbaşkanlık görevinde bulunan Akbaş, bir zamanlar 3. ligde fırtına gibi esen komşu İlçe takımı Kurtalanspor’u, Batman Petrol’ün ‘kardeş’ takımı ilan etmişti. Batman eski 16 Mayıs şehir stadında Kurtalanspor eski Kulüp Başkanı Hüseyin Günbat ile Akbaş, maç öncesinde objektiflerimize böyle yansımıştı.