BATMAN BARAJI’NI HİZMETE AÇMIŞTI

Türkiye’de ‘Barajlar kralı’ olarak bilinen Başbakan ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1996 yılında Batman Barajı’nın tünellerinin açılış törenine dönemin TBMM Başkanı Hikmet Çetin ile birlikte katılmıştı. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığı döneminde Batman’a belirli aralıklarla gelen Demirel, 1992 yılında da dönemin Batman Öğretmenevi’nin açılışında ‘Kürt realitesini tanıyorum’ konuşması, yaygın medyada geniş yankı uyandırmıştı. İşte 1996 Yılında Batman Barajı’nın tünel açılışını yapan Demirel ile eski politikacılarından Çetin’in arşivimizde geride kalan hatıra karesi.

TÜPRAŞ VE TPAO İÇ İÇE KURULUŞLARDI

Burası, Türkiye’nin ilk rafinerisi olan Batman TÜPRAŞ Rafinerisi’nin eski giriş kapısı. TPAO Batman Bölge binasının komşu olduğu rafineri kapısında Petrol-İş Sendikası’nın kitlesel basın açıklamaları olurdu. 60 Yıl önce de iç içe olan iki petrol kuruluşu, 1986 yılında bir birinden ayrılmıştı. 2007 Yılında da diğer rafinerilerle birlikte özelleştirilen Batman TÜPRAŞ Rafinerisi’nin kapatıldı. Rafineriye komşu olan eski bölge binası da kapatıldı. TÜPRAŞ’a bir komşu kalan TPAO eğitim salonu kaldı.

ESKİ STADYUMUN DİLİ OLSA DA

1988-89 Futbol sezonunda 2. lige ‘merhaba’ diyen Batman’ın eski futbol takımlarından Belediyespor’du. Batman eski Belediye Başkanı Ataullah Hamidi’nin kulüp Başkanlığı döneminde turuncu-mavili ekipte birer yıl arayla amatörden profesyonelliğe, 3. ligden de 2. lige çıkma başarısını göstermişti. 24 Yıllık profesyonel takım Belediyespor’un iki sezon arayla ‘2. lig’e yükseldiğinde eski 16 Mayıs şehir stadında yer yerinden oynamıştı. Eski stadyumun dili olsa da eski şampiyonlukları, play-off heyecanları ve hüzünlü müsabakaların yaşandığı müsabakaları anlatabilse. İşte Belediyespor’un ikinci dönem Batman’a getirdiği şampiyonlukta Batman Halk Eğitim Merkezi folklor ekibinin muhteşem gösterisinden bir manzara. Şimdilerde bu alan ‘Millet Bahçesi’ne dönüştü.

BATMAN’IN FOTOROMANI (1799) BATMAN’IN FOTOROMANI (1799)

VALİLER, YEREL MEDYA TUTKUNUYDU

Yıl, 1993. Dönemin Batman Valisi Zeki Şanal idi. Yer, Meydan Mahallesi’ndeki eski Valilik konağı.  El dizgisi-pedal makinesinden ilk ofset baskı tekniğe geçiş yapan Çağdaş, petrol kentinin aynı zamanda ilk günlük gazetesi unvanını elinde bulunduran yayın organı oldu. Batman’ın eski Valisi Zeki Şanal, yerel medyanın Batman’ın gelişmesine ışık tutan Çağdaş’ı örnek göstermişti. İnternetin olmadığı dönemlerde Batman’ın eski Valilerin çalışma masasından ‘Çağdaş’ eksik olmazdı.