İZMİR-BATMAN HATTI

1954 Yılında Türkiye’nin ilk petrol rafinerisinin kurulduğu Batman’a gelen ustalardan biri de İzmirli kaynakçı ustabaşı Sami Hergüvenç idi. 1955 Yılında tam kapasiteyle üretime başlayan Batman Rafinerisi bünyesinde kurulan Paleontoloji laboratuarında görev yapanlardan biri de Ustabaşı Sami Hergüvenç’in kızı Ferdiye Hergüvenç idi. 1960’lı Yılların başında Batman laboratuarında görev yapan Fikriye Güngör, Sabahat Evin, Ferdiye Hergüvenç ve Neriman Baykal’ın, Batman’da 62 yıl öncesi çektiği siyah-beyaz kare. Bu karede yer alan ilk laborantlar artık hayatta değil.

16 YILI BATMAN’DA GEÇTİ

Henüz 4 yaşındayken İzmir’den Batman’a gelen 72 yaşındaki Ferda Hergüvenç, o yılları şöyle özetliyor: “1954 Yılında geldiğimiz Batman’da 1970’li yılların sonlarına kadar Site’de oturduk. İlkokul ve Ortaokulu Site’deki eğitim yuvalarında okudum. O dönemlerde Edebiyat derslerine Gülpaşa Sezer hoca giriyordu. Çevrimova’lı Ziyaettin Aksoy ise İngilizce hocamızdı. Ablam Ferdiye’yi 9 yıl önce kaybettik. Biz İzmirliyiz ama Batman kültürüyle büyüyen bir aileyiz. En güzel yıllarımız Batman’da geçti. Halen Batman’da birlikte okuduğumuz Hikmet Malkoç ve Şule Çankaya ile görüşüyoruz. Batman’ın o güzel yılları çok özledik.”

ESKİ BÖLGE MÜDÜRLERİ SAHADAYDI

BATMANLI AKADEMİSYEN’DEN ‘BİYOLOJİK GÜBRE’ BULUŞU BATMANLI AKADEMİSYEN’DEN ‘BİYOLOJİK GÜBRE’ BULUŞU

Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü’nün eski Bölge Müdürleri, sahaya da hakimdi. 1950’li Yılların sonlarında petrol mühendisleri Özkan Gümüş, Mithat Tolgay, Aytekin Dursun, Hasan Oktay, Emin İlhan, ABD’li mühendis Dr. Lahni ve Süreyya Ekim’den oluşan ekip, Garzan petrol sahasında çektikleri bu karenin üzerinden tam 64 yıl geçti. Bu siyah-beyaz karede yer alan petrol yöneticileri ile mühendisleri yaşama veda etti.

MAKİNE KİMYA BARAKASI MEKANLARIYDI

Yıl, 1955. Yer, Raman Dağı. Dönemin MTA Enstitüsü’nün çekirdek kadrosunda yer alan dönemin kara altın serüvenini başlatan ünlü simalar; Başsondör Burhan, kamp doktoru Muzaffer bey, Süreyya Ekim, Alaaddin Dayı ve oğlu ve İlhan İrepoğlu, numune ekibiyle petrolde ilk arama ofisi olan MKE’nin barakası önünde bu hatıra kareyi çekmişti. İlk petrolü keşfedenlerin tümü yaşama gözlerini yumdu.