1999'DA İKİ SEÇİM BİR ARADA YAPILMIŞTI

18 Nisan 1999’da erken genel seçimler ile yerel seçimler bir arada yapılmıştı. DSP, Fazilet, Anavatan, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Sol Parti, Halkın Demokrasi Partisi, Doğru Yol Partisi ve DTP partilerinin yarıştığı seçimde Türkiye genelinde DSP birinci parti, MHP ikinci parti ve Fazilet Partisi üçüncü parti olmuştu. Mesut Yılmaz’ın başındaki Anavatan dördüncü,  Çiller yönetimindeki Doğru Yol Partisi beşinci, Deniz Baykal yönetimindeki CHP altıncı parti olmuştu. Halkın Demokrasi Partisi başındaki Murat Bozlak, yedinci parti, Muhsin Yazıcıoğlu yönetimindeki Büyük Birlik Partisi sekizinci genel başkanlığını Hüsamettin Cindoruk’un yaptığı Demokrat Türkiye Partisi dokuzuncu olmuştu. Parti sayısının az olduğu dönemde Halkın Demokrat Partisi Batman’ın da aralarında olduğu bir çok ilde belediye seçimlerini kazanmıştı. Batman’da o yıllarda okullarda kurulan sandıklar başındaki parti görevlileri seçmene gösterdiği o kolaylık objektiflerimize böyle yansımıştı.

EMEKLİ OLSALAR DA DİYALOGLARI KOPMADI EMEKLİ OLSALAR DA DİYALOGLARI KOPMADI

ÖZDEMİR’İN 1994 MİTİNGİ

Batman’da aktif siyasete 1994 seçiminde ‘merhaba’ diyen Faris Özdemir, 27 Mart 1994 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi'nden Belediye Başkan adayı olmuştu. Eskiden miting alanlarının adresi Cumhuriyet meydanıydı. Tarihi meydanı, birçok siyasi parti liderlerini ağırlardı. Seçmenler liderleri ve eski politikacıları dinlemek için o alanı hınca hınç doldururdu. İşte Özdemir’in 1994 yerel seçim öncesinde Cumhuriyet alanın da düzenlediği mitingden bir fotoğraf.

90'LARDA İPRAGAZ MAHALLESİ BÖYLEYDİ

Yıl, 1989. Batman’ın ‘ilçe’ olduğu yıllar. Bir zamanlar ‘İpragaz’ diye bilinen şimdilerin Cudi Mahallesi bir köyü andırıyordu. Çamur ve çukurlardan geçilmeyen eski İpragaz mahallesindeki tek eğitim yuvası etrafa ışık saçıyordu ama aldığı aşırı göçle petrol kentinin en büyük semti olmaya adaydı. Dönemin Batman Belediye başkanı Ataullah Hamidi, o mahallenin cadde ve sokaklarını çamurdan kurtarmak için seferberlik ilan etmişti. Bugüne kadar milyonlarca ton ham petrolün işlendiği Batman Rafinerisi’ne komşu olan eski İpragaz’ın cadde ve sokaklarına asfaltın zifti bile düşmemişti. Şimdiler de o mahallenin cadde ve sokakları parke taş ve asfaltla kaplı.

KÖYLER SUSUZLUKTAN YAKINIRDI

Bu mezrada 2000'li yılların başında çektiğimiz fotoğraf da altyapının olmadığını gösteren bir belge gibi. Daha çok kerpiç evlerin olduğu köylerde susuzluk had safhadaydı. Batman merkeze bağlı Doluca köyünün Milika mezrasında susuzluğun fotoğrafını gösteren köyde oturanlar ilginç bir pankartla meramlarını dile getirmişlerdi; “Susuzluktan köyümüzü satışa sunduk” yazılı pankarta kaynak suyunun başında toplanan  çocuk ve gençlerin yaşı şimdilerde 30 ile 40’ların üzerinde.