Kaybolmaya yüz tutan müzik enstrümanlarından rubab-kemençe çalgı sanatını en iyi yerine getiren Süleyman Davulcu’nun yaşama veda etmesiyle yörede artık eski renkli düğünler de tarihe karıştı. Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’in eski silueti de son 10 yılda değişti. Cem Boyner’in Genel Başkanlığını yaptığı YDH Partisi Batman’da da büyük umutlarla açılmıştı. İşte Batman’ın dününe ait bir kesit kare daha…

YÖRENİN EN İYİ RUBAB USTASIYDI

Çocukluğunda rubab-çalgı sanatını Batman-Mardin il sınırındaki Gercüş ile Midyat ilçeleri arasındaki köylerde oturan aile büyüklerinden öğrenen sanatçı Süleyman Davulcu ile İbrahim Oynar’ın yaşama veda etmelerinin ardından Batman ve yöresinde bir meslek daha kayboldu. Artık düğün ve nişan törenlerinde rubab ustaları Süleyman Davulcu ile İbrahim Oynar’ın kemençe sesleri duyulmuyor. 2021 Yılının Ağustos ayında yakalandığı pandemi  hastalığına yenik düşen ‘Kemençeci Sülo’ lakaplı Süleyman Davulcu, rubab  ustası Midyatlı Celal Usta ve İbrahim Oynar ile düğün-nişan törenlerinin yanı sıra bir çok etkinliğe renk katan usta sanatçılardı. Gercüş-Yassıca köyünde doğan İbrahim Oynar 87 yaşama veda ederken, 55 yıl süreyle rubab-çalgısıyla herkesin gönlünde taht kuran Süleyman Davulcu da 67 yaşında aramızdan ayrılmıştı. Midyatlı Celal Usta da uzun yılar önce hayatını kaybetmişti. Batmanlı eski rubab ustalarının yaşama veda etmelerinin ardından yeni rubab-kemençe ustaları yetişmedi. İşte rubab ustası Süleyman Davulcu’nun, Batman’ın bir düğün salonundaki düğün töreninden bir karesi.

dicle nehri

DİCLE KIYISINDA BİTİMSİZ MANZARAYDI

2019 Yılında tarihi Hasankeyf ile birlikte Ilısu Barajı gölü suları altında eski Kesmeköprü-2 (Zağora) köyü, bahar mevsiminde yemyeşil manzarasıyla Karadeniz bölgesini andırırdı. Dicle nehriyle komşu olan Kesmeköprü-2 köyünde oturan eski köylüler, suyun karşı yakasındaki bahçelerine gidebilmek için sal’la yolculuk yapardı. Şimdilerde bu manzara yok. Bu alan tamamen sulara gömüldü. İşte 1990’lı yılların ortalarında Batman Lisesi eski mezunlarından merhum Mehmet Okan ile eski köy sakinlerinden iki simanın, Dicle’de sal yolcuğundan bir hatıra fotoğraf.  Merhum Okan, yıllar öncesinden ‘yaşama elveda’, ‘hoşça kalın’ dercesine Dicle nehri kıyısının da o bitimsiz manzarası yok artık.

hasankeyf düğün

MAĞARADA DÜĞÜN TÖRENİ

Bir zamanlar Batman’ın antik kenti Hasankeyf kalesindeki Helenistik dönemine ait mağaralarda düğün ve nişan törenleri de olurdu. Kale girişinde Ramazan Usta’nın restaurantı da çok yönlüydü. Hafta sonları Batman’ın yanı sıra yörede nikah masasına oturan çiftler, kale girişindeki Ramazan Usta’nın işlettiği ‘mağara restaurant’a konuk olur, kemençe eşliğinde çekilen halaydan sonra çiftler kaleden inerdi. Yaklaşık 25 yıl önce Ramazan Usta’nın mağarasında nikah kıyan bir çiftten Batman Çağdaş’ın arşivinden geride kalan tarihi bir kare.

ydh pantisi

BİR ZAMANLAR YDH PARTİSİ VARDI

UZMAN PSİKOLOG 'MOBBİNGİ' ANLATTI UZMAN PSİKOLOG 'MOBBİNGİ' ANLATTI

1994 Yılında kuruculuğunu Türkiye’nin tanınan iş insanlarından Cem Boyner’in yaptığı ‘Yeni Demokrasi Hareketi Partisi’ Batman’da da bir umut olmuştu. 1996 Yılına kadar ömrü süren YDH Batman İl Teşkilatının kurucularından Batman eski Belediye Başkanlarından merhum Şahabettin Bağdu idi. Büyük ümitlerle kurulup siyaset sahnesinde tutunamayan YDH’nın Batman’daki kurucuları arasında iş insanları Tahsin Padir, Bedrettin Ekmen ve TÜPRAŞ emeklisi Burhan Bey de vardı. YDH Batman İl teşkilatının eski kurucularının katıldığı bir toplantı öncesinden geride kalan bir fotoğraf. O dönemler partililer, yerel gazetelere olan tutkusu da fotoğraf karesine yansımış.