RAMAN DAĞI’NDAN SİTE’YE

Türkiye’de petrolün ilk adresi olarak bilinen Raman Dağı 1940 ile 50'li yıllarda hareketli bir yerdi. ABD, Polonya ve Alman petrol mühendislerinin de çalıştığı Raman’da ilk yerli işçi, sondör ve diğer tekniker görevlilerin çocukları, Raman ile Site Mahallesi’ndeki okullar arasında mekik dokurdu. Raman’dan Site mahallesine taşınan 1980'li yıllardaki eski Site’li gençlerden bazı simalar; “Yalçın Ata, Turgut Bilgin, Mehmet Telci, Hakan Özkılıç, İhsan Kaplan ve Veysi Bilgin.”

SİTE GENÇLİĞİ MODA TUTKUNUYDU

Yıl. 1974. Burası Batman'ın ilk semtlerinden biri olan Site Mahallesi. İlk ve ortaokulu Site’deki eğitim yuvalarında okuyan ve bir zamanların şirin petrol kentinde moda tutkunu olan gençler; “Yalçın Ata, Hikmet Özkılıç, Hayrullah Özyalçın, İhsan Kaplan, Mehmet Telci, Turgut Bilgin ve Veysi Bilgin.”

1950’LERİN RAMAN DAĞI

Burası 1947 yılında ilk petrolün bulunduğu Raman dağı. Yakıtlı (Zeva Alika) köyünün ortasında kurulan Raman kampında yabancı mühendislerin yanı sıra Türkiye’nin ilk Maden Teknik Arama Enstitüsü'nün çekirdek kadrosu 1955'e kadar burada çalıştı. ABD, Polonya, Kanada ve Alman petrolcülerin de uzun yıllar yaşamını sürdürdükleri eski yerleşim biriminin manzarası 73 yıl önce böyleydi.

ÖĞRETMENLER OKULUNDA  BATMANLI İLK EĞİTİMCİLER

Tarih,26 Kasım 1968. Bu siyah beyaz karede yer alanlar Diyarbakır Öğretmen okulunun son sınıfında okuyan Batmanlı ilk eğitimcilerden oluşuyor. Gazeteci-yazar Latif Yıldız, Halit Bilgin, Gaffar Yıldız, Salih Üçme ve İsmetullah Düvek'in de aralarında olduğu Batmanlı eğitimcilerin bazıları yaşama veda ederken, bazıları ise emekli oldu. İlk eğitimcilerin çoğu Batman dışında yaşıyor.

Editör: Yunus Yasak