YEŞİL MANZARANIN YERİNİ BETON ALDI

Bu güzergah Cumhuriyet Meydanı’na çıkan yol’du. ‘Cumhuriyet Caddesi’ olarak bilinen bulvarda çay bahçeleri petrol kentine nefes aldırıyordu. Bir zamanlar yeşilliğiyle ön plana çıkan o güzergahta DDY rayları bitişiğindeki alan, şimdilerde tamamen dükkanlara dönüştü. Cumhuriyet Caddesi’nin en güzel alanı aile ve çay bahçeleriydi. Şimdilerde beton yapılar,  90 öncesinin güzel manzarasını da ortadan kaldırdı.

DOLUM CADDESİ BÖYLEYDİ

Yıl, 1988. Dönemin Batman Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, eski Dolum caddesi olarak bilinen Mehmet Akif Bulvarını ‘beton’lamıştı. Daha önce asfalt olan güzel görünüme kavuşturan Hamidi, bir zamanlar Batman’ın kalbi olan güzergahı elde geçirirken, o dönemler çok katlı apartmanların sayısı da iki elin parmak sayısı kadar azdı.

BURASI 90’LARIN ÇAMLITEPESİ

Şimdilerde etrafı çok katlı yapılarla kale gibi sarılan Çamlıtepe mahallesinden bir manzara. Dönemin Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, Çamlıtepe’ye yakın eski küme evlerin yollarını asfaltlarken, objektiflerimize böyle yansımıştı. Şimdilerde bu evlerin yerini çok katlı bloklar alırken, Çamlıtepe de bloklar arasında adeta kayboldu.

1993’TE CUMHURİYET MEYDANI

1993’te Batman Vali Yardımcısı Ahmet Soley idi. Daha önce etkinliklerin adresi olan meydan da Gençlik ve Spor bayramı arifesinde dereceye giren öğrencilerin ödülünü Soley vermişti. Tören öncesinde Soley, meydanda kitleye seslenirken, eski meydanın manzarası objektiflerimize böyle yansımıştı. Karede yer alan Belediye eski antrenörlerinden Mehmet Turgut, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

Editör: Yunus Yasak