BATMAN KAYMAKAMLIĞI’NDAN TPAO’YA GEÇİŞ

Bu karedekiler, bir zamanlar Batman’da tarih yazan isimlerdi. 64 Yıl önce Batman Kaymakamlığından istifa edip TPAO’ya personel müdürü olarak geçiş yapan Altay Kancaal, Batman’da ilk petrol yöneticileriyle hizmet vermişti. TPAO’nun ilk Bölge Müdürü Suat Çalışlar, dönemin Petrol İşleri Genel Müdürü Emin İplikçi, ilk sondaj müdürü Melih Genca ve ilk petrol yüksek mühendisi Selahattin Malkoç’la ‘1 Nolu Misafirhane bahçesinde bu hatıra kareyi çektirdiklerinde Batman’da binaların tamamı kerpiçtendi. Bu fotoğraf karesindekiler yaşama veda etti.

TPAO’DA İLK BÖLGE BİNASI

Bir zamanlar TÜPRAŞ Batman Rafinerisiyle iç içe olan TPAO Bölge Müdürlüğü aynı zamanda Türkiye’deki ilk petrolcülerin görev yaptığı yerdi. TPAO eski Bölge binası önünde hatıra kare çeken Selahattin Özkan, Rıfat Bayazıt,  Abdurrahman Durukal, Selahattin Malkoç ve Sait Şahinkaya, Amerika’da petrol eğitimini gördükten sonra Türkiye’de ilk görev yaptıkları ilk adres Batman’dı. TPAO’nun eski Bölge binası ise Türkiye’nin ilk rafinerisine komşuydu.

RAMAZAN’DA ORUÇ TUTAN ABD’Lİ MÜHENDİS

Yıl, 1960. Burası TPAO’nun 1 nolu misafirhanesi. O dönemler Amerika’dan Batman’a gelip görev yapan ABD’li Williami, Ruhsar Çalışlar, Sermet Alpargün, Hasan Göker ve Selahattin Malkoç, Ramazan ayında bir iftar öncesinde o anı ölümsüzleştirmişlerdi. ABD’li mühendis Batman’da kaldığı sürece tuttuğu oruçla ilk petrolcülerin gönlünde taht kurmuştu.

TPAO BÖLGE BİNASI TEMELİ 86’DA ATILMIŞTI

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü binasının temeli 1986 yılında atılmıştı. Dönemin Batman Kaymakamı Erdal Aksu, TPAO Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, TPAO Genel Müdürü Özer Altan ve Genel Müdür Yardımcısı Süreyya Ekim, temel atma töreni açılışında objektiflere böyle yansımıştı. Karede yer alanlardan Yamaç ve Ekim, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

Editör: Yunus Yasak