100 YIL ÇEŞMESİ SUSUZ KALINCA

Yıl, 1984. Yer, Batman’a bağlı Kösetarla köyü. Batman Kösetarla köyüne yıllar önce yapılan ve ‘100’ rakam yazılı köy ortasındaki çeşme yıllarca susuz kalmıştı. Susuz çeşmeye ‘su’ gelmeyince köy sakinleri çeşmeyi kaldırmıştı. Yıllarca köy dışındaki kaynak sudan ihtiyacını karşılayan Kösetarla köyü sakinlerinden eski Muhtar rahmetli Abdülkerim Tirki ve bazı simalar, 100’ncü yıl çeşmesinin yıkımından önce objektiflerimize böyle  yansımışlardı.

İLK FAKÜLTEYİ AÇAN REKTÖRDÜ

Diyarbakır Dicle Üniversitesi eski Rektörlerinden Prof. Dr. Mehmet Özaydın, Batman Üniversitesi’nden önce petrol şehrinde açılan Teknik-Eğitim Fakültesi’nin emektarlarındandı. 1998 Yılında fakültenin açılışı için Batman’a çıkarma yapan merhum Özaydın, Batman girişinde çiçeklerle karşılanmıştı. Görev süresi içinde Batman’a sık sık ziyaret gerçekleştiren eski Rektör Prof. Dr. Aydın, “Batman fakülteyi değil, üniversiteyi hak eden bir şehir” demişti. İşte merhum Özaydın’ın, Batman’da geride kalan hatıra karesi.

EĞİTİM DOSTUYDU, TARİHSEVER VALİYDİ

1998 Yılında İzmir-Bergama Kaymakamlığı’ndan Batman Valiliği’ne atanan Temel Koçaklar, 2 yıla yakın süreyle görev yaptığı petrol şehrinde törenleri kaçırmazdı. Koçaklar döneminde eğitim yuvalarında artış olmuştu. Batman’dan komşu il Mardin’e atanan Koçaklar, tarih severliğiyle de ön plana çıkmıştı. Mardin’in turizmde çıtasını yükselten Vali Koçaklar, birçok tarihi eseri de koruma altına almıştı. Mardin’den sonra Danıştay üyeliğini de yapan Koçaklar, uzun bir süre önce emekliye ayrıldı. İşte Batman’ın ücra mahallesinde temeli atılan bir eğitim yuvasının töreninde dönemin Emniyet Müdürü merhum Öztürk Şimşek ile Temel Koçaklar’dan geride kalan bir hatıra kare.

BATMAN’IN ESKİ İL GENEL MECLİS ÜYELERİ

2000 Yılları öncesinde Batman’ın il genel meclis üyelerinden iki sima. Biri Gercüş eski Belediye Başkanlığını da yapan Esat Öner. Diğer sima ise Beşiri ilçesinde uzun bir süre İl Genel Meclis Üyeliğini yapan Rıza Karabulut. Eski İl Genel Meclis üyeleri ile politikacılar arasında dostluk ve arkadaşlığı gösteren bir fotoğraf.

Editör: Yunus Yasak