NEREDE O ESKİ SEÇİM LOKALLERİ

1994 Yerel seçimde Yeniden Doğuş Partisi’nden Belediye Başkan adayı olan Aydın Biçici, 2’nci Cadde de Biçiciler iş merkezinde lokal açmıştı. Renkli bir seçim kampanyası başlatan eski politikacı Biçici, “Hırsızlar bu kapıdan giremez” yazılı sloganıyla seçim startını vermişti. Eski Bakan Hasan Celal Güzel’in bölgede önem verdiği YDP eski İl Başkanı ve Belediye Başkan adayı Aydın Biçici, seçimde umduğunu bulamayınca bir süre Ankara’da siyaset yapmıştı. İşte Biçici’nin 94 yerel seçim öncesinde objektifimize yansıyan seçim hatırasının karesi.

ADAYLAR ARASINDA HOŞGÖRÜ VARDI

1990’lı Yılların seçimlerinde Batman’da adaylar arasındaki ‘hoşgörü fotoğrafı’ vardı. Batman’ın eski politikacılarından Aydın Biçici ve Ekrem Direkçi, 94 yerel seçimleri öncesinde birbirlerinin lokallerine ziyaretler gerçekleştirirdi. Demokrat Parti eski Belediye Başkan adayı Ekrem Direkçi, eski Aydın oteli arkasındaki seçim lokalinde Biçici'yi ağırlarken objektiflerimize böyle yansımıştı. İşte Biçici ile Direkçi’nin eski seçimlerdeki ziyaretlerinden bir fotoğraf.

BAKAN ÇULHAOĞLU, DEMİR VE EKMEN

SHP-DYP koalisyonu döneminde Bayındırlık ve İskan Bakanı Halil Çulhaoğlu idi.  1995 Yılında Batman ziyaretini gerçekleştiren Çulhaoğlu’nun ilk durağı Batman Valiliğiydi. Meydan mahallesindeki eski vilayet konağında basın toplantısı düzenleyen aslen İzmirli Bakan Çulhaoğlu’na eşlik edenler arasında SHP Batman eski İl Başkanı Osman Demir ve Gercüş eski Belediye Başkanı Bedrettin Ekmen de vardı. Çulhaoğlu, Batman'da o dönemlerde duran yatırımların hızlandırılması için dönemin Valisi Salih Şarman’ı uyarmıştı.

ASIRLIK AĞACIN GÖLGESİNDE DİNLENME

Burası Sason ilçesindeki ünlü Sevek bölgesindeki asırlık ağaçlar. Sason’un yanı sıra Batman ve çevresindeki yerleşim birimlerindeki vatandaşların da yaz mevsiminde dinledikleri ağaçların gölgesi bir başka olurdu. Hafta sonları 45 derecedeki sıcaklıklardan bunalan Batmanlılar, soluğu Sason’un Sevek bölgesinde alırdı. Asırlık ağacın kovuğunda kurulan masalarda vatandaşlar, santraç ve dama oyunu oynamayı tercih ederdi.

Editör: Yunus Yasak