BATMAN SAVCILIĞINDAN ADALET BAKANLIĞINA

1986 ile 1989 Yılları arasında Batman Cumhuriyet Savcılığını yapan aslen İzmirli Ahmet Kahraman, 1990 öncesinde Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa Hakimliği’ne atanmıştı. Daha sonra Adalet Bakanlığı bünyesinde müsteşarlık yapan Kahraman,  Mart 2011-Temmuz 2011 arasında 63. hükümette Adalet Bakanlığı görevini yürüttü. Beyin tümörü tanısıyla tedavi gördüğü Ankara’da 29 Aralık 2013 tarihinde yaşama veda eden Kahraman, 1989 yılında dönemin Batman’daki petrol ünite müdürleri ve eşleri ile çektiği hatıra kare.

23 YIL ÖNCE BATMAN'IN SEMBOLÜYDÜ

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin dev siloları, bir dönemler Batman'ın sembollerindendi. 1’nci Caddenin son durağındaki TMO siloları, Çarşı Mahallesi’nin göbeğindeydi. Şimdilerde Raman Anadolu Lisesi'nin binasının olduğu alan TMO’nun merkeziydi. 2000'li Yılların başında dev silolar Makine Kimya Endüstri’ye hurda olarak satılınca, Batman önemli bir sembolden olmuştu. TMO siloları gibi Batman Rafineri TCC kulesi ve DDY yangın kulesi de 1950’li yılların başında kurulan kentin ilk figürlerindendi.

99 GENEL VE YEREL SEÇİMLER BİR ARADAYDI

1999 Yılında genel ve yerel seçimler bir arada yapılmıştı. CHP Batman 1’nci sıra Milletvekili adayı Eşref Tarhan’dı. Belediye Başkan adayı ise Sıddık Terece’ydi. 24 Yıl önce Batman siyasetine ayrı bir soluk getiren Tarhan ve Terece, Batman’da CHP oylarını artıran simalardı. Terece’nin seçim sloganı; “Daha güzel bir Batman”dı.

BİLARDO SALONLARI TARİHE KARIŞTI

Bir zamanlar Batman’da bilardo salonları, kahve ve kıraathane kadar yaygındı. Batman eski çarşı merkezinde hemen her yaş grubunun ilgi gösterdiği bilardo salonlarında ise yarışmalar yapılırdı. Yarışmalarda dereceye girenler, TPAO’daki petrolcü mühendislerle yarışırlardı. Bilardo salonları 2000’li yıllardan sonra yavaş yavaş kapandı. Salonların yerini daha sonra eğlence mekanları ile cafeler aldı.

Editör: Yunus Yasak