53 YIL ÖNCESİNİN PETROL’Ü

1972-73 Futbol sezonunda bölgenin güçlü futbol ekiplerinden biri de Batman Petrolspor’du. Eski Diyarbakırspor ve Mardinspor’a kök söktüren Kırmızı-Beyazlı ekibin o efsane kadrosundan bazı simalar; “Muzaffer Çetin, Nihat Tan, Habip Altun, Muzaffer İnağ, Yılmaz Gönülaçar, Şinasi Bayam, Haris Geyik, Müjdat Demir. (Oturanlar) Rasim Baysal, Sivaslı Yunus, Şazi, Cahit, Diyarbakırlı Gültekin, Süleyman Güç, ‘Lefter’ lakaplı Nurettin ve Muzaffer Koyuncu.”

LİSELİ ÖĞRENCİLERİN ÖĞRETMENLERE JESTİ

1977’de çekilen bu kare; Batman lisesi eski öğrencilerin, öğretmenlerle olan diyalogunu gözler önüne seriyor. 1979-80 mezunlarından fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan ve Almanya’da yaşamını sürdüren Adil Çelik, eski öğretmenleri Cemalettin Ekmen, Selahattin Müftüoğlu ile lisede memur olarak görev yapan Emel hanıma, mezuniyet öncesinde sınıfta verdikleri çiğköfte partisinden geride kalan hatıra kare.

ESKİ SAĞLIKÇILAR YARDIMSEVERDİ

Burası eski 1 Nolu Sağlık ocağı girişi. 2000’li Yılların başında Sağlık Ocağı ve Verem Savaş Dispanseri’nde görev yapan doktor ve personel, Ramazan ayı geldi mi, dar gelirlilere yardım ulaştırmayı geleneksel hale getirmişti. Üç tekerlekli el arabayla sağlık ocağının önüne gelen kimsesiz kadına yardım yapan bu personelin çoğu emekliye ayrıldı, bazı simalar da hakkın rahmetine kavuştu. 22 Yıl öncesinin Ramazan ayında yardım yapan Batman’ın eski Sağlıkçılarından merhum Sabri Temiz, merhum Ramazan Açıkgöz, Neşet Seven, Dr. Mehmet Gayretli ve Şehmus Gönkek objektiflerimize böyle yansımış.

GEMİCİ VE TARHAN

Bu fotoğraf karesi de 1998 yılında Güney Kent Mahallesi’nde çekildi. Dönemin Sosyal Hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici, eski Mobil petrol tesislerinin ‘Çok Amaçlı Toplum Merkezi’ne dönüşmesinde büyük çaba göstermişti. Şimdilerde ‘Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ hizmet binasının da kurulduğu ÇATOM binasına dönemin Bakanı Gemici, Bakanlığı döneminde üç kez ziyaret etmişti. İşte eski Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Ali Tarhan’ın, Bakan Gemici’den taleplerini Bakan Gemici’ye ilettiği o andan bir kare.

Editör: Yunus Yasak