NEREDE MEYDANDA O ESKİ HAREKETLİLİK

Yıl, 1992. Yer, Batman’ın ünlü Cumhuriyet alanı. Eski Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, dönemin Kuvvet Komutanlarıyla birlikte Batmanlılarla bir arayla gelmişti. Eski Merkez Çay evi önünde kurulan masada, halkla iç içe olan Çakmakoğlu ve beraberindeki konuklar, objektifimize böyle yansımıştı. Bir zamanlar, eski meydan parti liderlerinin de halka seslendiği adresti. Şimdilerde o meydanın bir bölümü dinlenme alanına dönüştü.

ULU CAMİİ DOLUP TAŞARDI

Batman kent merkezinde eski camilerden biri de ‘2’nci Cadde’deki Ulu Cami’dir. 1957 Yılında temeli atılan ve 60’lı yılların başında ibadete açılan Ulu Camii, 11 ayın sultanı Ramazan geldi mi dolup taşardı. Bir dönemler Müftülüğün de bulunduğu Ulu Cami, Ramazan ayında hem eski çarşı esnafı hem de çevredeki semt sakinlerinin akınına uğrardı. İşte 1995 yılının Ramazan ayında Ulu Camii’de öğle namazını bekleyenlerden bir kare.

TÜPRAŞ’TA ESKİ YILDÖNÜMLERİ

1986 Yılında TPAO’dan ayrılan eski Batman Rafinerisi ‘TÜPRAŞ Rafinerisi’ adı altında uzun yıllar hizmet vermişti. 2007 Yılında da Koç’un patronluğunu üstlendiği TÜPRAŞ Batman Rafinerisi’nde eski geleneksel yıldönümleri de tarihe karıştı. TÜPRAŞ eski yemekhanesinde ödüllendirilen iki eski emektardan Mehdi Tan ve Okay objektiflerimize böyle yansırken, karedeki bu personelin tamamı Batman Rafinerisi’ne veda etti.

BİR ZAMANLAR SEÇİM KAMPANYALARI

Batman’ın siyasetinde uzun yıllar yer alan Hüseyin Yaşar, 1990’lı yıllarda kısa bir dönem Demokrat Türkiye Partisi Batman İl Başkanlığını da üstlendi. Merkez İlçe Başkanlığını ise Sabri Gezici’nin yaptığı DTP, 1995 seçimlerinde seçim lokali için şimdi ki GAP otelini kiralamıştı. Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk’un, Batman’a yaptığı gezi öncesinde Yaşar ve Gezici, partililerle birlikte seçim kampanyası startını böyle vermişti.

Editör: Yunus Yasak