1992’DE KÖY HİZMETLERİ MANZARASI

Batman’ın ‘İl’ oluşunun üzerinden 2 yıl geçtikten sonra ilk hizmet binasına kavuşan kurum; eski Köy hizmetleri teşkilatıydı. Batman-Kozluk karayolu havalimanı kavşağındaki 5 katlı hizmet binası uzun yıllar Köy Hizmetleri il teşkilatı olarak hizmet verdi. Daha sonra Özel İdare’ye dönüştürülen eski Köy Hizmetleri binası şimdiler de kurumlar arasında modern yapıya sahip. Tamamlandığında etrafında tek bir bina olmayan eski Köy Hizmetleri binasından geriye kalan fotoğraf karesi.

2000’DE TAŞLIDERE KAPLICASI

Kozluk-Taşlıdere köyü yakınlarındaki petrol kuyusunda 90 derece ısıda su çıkınca; çevredeki köylerin de makus talihi de 2000 yılı öncesinde değişti. Bin 500 metre derinliğinde çıkan şifalı su; Sağlık Bakanlığı’nca Romatizma ve Sedef vb. gibi bazı hastalıkların tedavisi yönteminde tercih edilmesi üzerine; Özel idare Müdürlüğü, Taşlıdere BATO termal adı altında otel ve sosyal tesisler yaptı. Girişimciler ise kaplıca çevresinde konaklama mekanları yaptı. 2000’li Yılların başında kaplıca suyu çıkınca Taşlıdere (Hole) köyü etrafında tek bir yapı yoktu.

ESKİ KONAKTA BİR BAKAN

Yıl, 1995. Dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Erman Şahin, tarihi Hasankeyf de incelemelerde bulunmak üzere Batman’a konuk olmuştu. SHP’li eski Bakan Şahin, kısa bir dönem de ‘Şehircilik ve Belediyelerden sorumlu Bakan’ olarak Çiller’in Başbakanlığı döneminde kabinede yer almıştı. Meydan Mahallesi’ndeki eski Valilik konağında dönemin yöneticilerinden Özel İdare Müdürü Ramazan Çapacı, 1992-1997 Yılları arasında TEDAŞ Batman Müessese Müdürlüğünü yapan M. Reşit Alp, 2015 Yalova Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcılığına atanmıştı. Bayındırlık Müdür vekili Şefik Anık, eski Kültür ve Turizm Müdürü Şehmus Kartal, eski Valilik-Basın Halkla İlişkiler Müdür vekili Fatma Özel’in, bulunduğu Batman’ın eski yöneticileri, Bakan Şahin’i böyle karşılamışlardı.

ÇİLLER’İ KARŞILAYAN BAŞKAN!

Eski Başbakan Tansu Çiller, Batman hava limanında dönemin protokol üyeleri, tarafından karşılanmıştı. Üç dönem Beşiri-İkiköprü Belde Belediye Başkanlığı yapan Ali Kıyanç’ın da aralarında bulunduğu yöneticiler, apronun olmadığı dönemlerde liman içindeki derme çatma binada üst düzey konukları karşılardı. Eski Başkan Kıyanç, uzun bir süre önce yaşama veda ederken Çiller ile tokalaştığı  o karşılama töreninden geride bu kare kaldı.

Editör: Yunus Yasak