BİR ZAMANLAR PETROL EMEKÇİLERİ

Bu kare de TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün eski giriş kapısında çekildi. Yıl 1990. O dönemler TPAO’da 5000’i aşkın petrol emekçisi çalışırdı. Toplu sözleşme görüşmeleri tıkanınca, Petrol-İş Sendikası’nın düzenlediği eylemler dikkat çekerdi. TPAO tesislerinin bulunduğu Site Mahallesi’nden eski SSK Batman Hastanesi’ne kadar yürüyen işçilere, esnaf da destek verirdi. İşte 90'lı Yıllardaki Petrol emekçilerinin eylemden bir kare.

DAMA OYUNU TARİHE KARIŞTI

Zeka oyunu olarak bilinen dama oyunu, bir zamanlar Batman'ın kahvehanelerinde en çok oynanan oyunların başını çekerdi. Daha çok emekli ve orta yaş grubunun tercih ettiği ‘Dama oyunu’ satranç başta olmak üzere diğer oyunları geride bırakırdı. İşte 1980'lı yıllarda dama oyunu oynayan bir grup emekli ve orta yaş grubu, objektiflerimize böyle yansımıştı.

ESKİ SSK HASTANESİ ÇALIŞANLARI

1973 Yılında hizmete açılan Batman eski SSK hastanesi, petrol kentinin eski sağlık kuruluşuydu. TPAO Hastanesi’nden sonra kentin en eski hastanesi, 1 Nolu eski sağlık ocağına komşuydu. 2010 Yılında Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne dönüştürülen ve şimdilerde ‘İluh Devlet Hastanesi’ adını alan eski sağlık kuruluşunda 1990’larda çalışanlar, hak arayışlarını dile getirmek için basın açıklamalarına da katılırdı. 1994 Yılında eski SSK hastane bahçesindeki basın açıklamasına katılan eski çalışanlardan bir kare. Bu karedekilerin çoğu şimdilerde emekliye ayrıldı.

TÜTÜN PİYASASINDA AÇILIŞ MANZARASI

Burası eski Tekel Yaprak Tütün Baş müdürlüğü bahçesi. Şimdilerde ‘Tekstil Kent’e dönüşen eski tütün işletme Başmüdürlüğünde mart ayı geldi mi üreticilerin gözü; tütün piyasasının açılışında olurdu. Yüzlerce üretici, tütün piyasasının açılışı için Batman’a gelen Bakan ve üst düzey bürokratların, baş fiyat açıklamasını dört gözle beklerdi. Çoluk çocuk yüzlerce tütüncünün baş fiyat müjdesini beklediği 1994 yılındaki tütün piyasasından bir manzara.

Editör: Yunus Yasak