BÜ, IFEST 2023’E İKİNCİ KEZ EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR BÜ, IFEST 2023’E İKİNCİ KEZ EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

NEREDE O SEÇİM LOKALLERİ

1990’lı Yılların ‘yerel ve genel seçimleri’ bir başka olurdu. Batman’da seçim lokalleri, bir dönemler şehrin kalbinin atıldığı ikinci cadde de açılırdı. 1994 yerel seçimlerinde Yeniden Doğuş Partisi Batman Belediye Başkan adayı Aydın Biçici idi. YDP’li Biçici’nin seçim lokali ile kapatılan Refah Partisi, Biçiciler iş merkezindeydi. Gece yarılarına kadar süren seçim lokallerinde politikacılar, seçmenleri bire bir dinlerdi. Aşiretler için katılım törenleri düzenlenirdi. 1994 Seçimleri öncesinde YDP Belediye Başkan adayı Aydın Biçici, Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’la yaptığı söyleşinden geride kalan 29 yıl önceki kare.

İLÇELERDE SEÇİM LOKALİ

Burası, Batman’ın Sason ilçesi. Bir genel seçim öncesinde ilçe sakinlerinin buluştuğu Sason meydanından bir manzara. Sason eski DYP ilçe Başkanı Enver Arslan, parti lokali dışında gölgeliğe sığınan seçmenlerle objektiflerimize böyle yansımıştı. Batman’ın ilçeleri arasında renkli kampanyalar Sason’da olurdu.  İşte 1990 genel seçimlerinden geride kalan bir seçim lokalinden kalan fotoğraf.

PETROL SAHASINDA BİR VALİ

Yıl, 1998. Yer, Kozluk Ünsal’dı petrol sahası. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar, TPAO Batman eski Bölge Müdürü Talat Atalay’la birlikte petrol sahasında görev yapan sondör ve petrol emekçilerini dinlemişti. Dönemin Batman Emniyet Müdürü merhum Öztürk Şimşek te heyete eşlik eden isimler arasındaydı.

İLUH’TA SUSUZLUK GÜNLERİ

Bu kare; Batman’ın eski yerleşim birimlerinden İluh’ta çekildi. Bir zamanlar içme suyu sıkıntısının  yaşandığı İluh’ta, Belediye İtfaiye ekipleri, yaz mevsiminde arasözlerle su taşırdı. Dönemin semt sakinleri, bakraç ve bidonlarla evlere su götürmek için kuyruğa girerlerdi. İtfaiye ekipleri gün boyu İluh başta olmak üzere kenar semtlere su ulaştırırdı. İşte  İluh semtinde 20 yıl öncesinin susuzluk manzarası.