1978’LERİN GÜNEŞSPOR’UN

Yıl, 1978. Burası, TPAO’nun emektar sahası. Eski Petrolsporlu Burhan Kaynak’ın kurduğu mahalli takım Güneşspor, Batman karması gibi ekip oluşturmuştu. Aslen Siirtli Arif, Enis Bahçıvan, kaleci Zeki, Erdem Özcan, Celil, Kadir Karaer, Sani Birişik ve Celil Ayhan’ın da aralarında bulunduğu Güneşspor, amatör takımlara kök söktürüyordu. Güneşspor’un kulüp binası Gürgo Ahmet’in kıraathanesinin z emin katıydı.

RAMAZAN’DA SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ RAMAZAN’DA SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ

EML STADI, TPAO’YA ALTERNATİF SAHAYDI

Batman’ın 70’li yıllarında iki stadyumu vardı. Biri TPAO Bölge Müdürlüğü sahasındaki stattı. Diğeri, Endüstri Meslek Lisesi’nin toprak zeminli sahasıydı. Çim sahasının olmadığı yıllarda iki futbol sahasında yıldız futbolcular yetişirdi. İşte o yılların ‘Batman karması’ konumundaki mahalli Güneşspor’un on biri; “(Ayaktakiler); Mustafa Güç, Zeki Turan, Kadir Karaer, merhum kaleci Zeki, Nuri Karaer, Sani Birişik, Kenan Köylü, Abdurrahman Beycur. (Oturanlar); Adnan Karaer, Ali Menekşe, Hasan Güzel, Celil Ayhan ve Şehmus Güneş.”

2000’LERİN EMNİYET MÜDÜRÜ BAYINDIR’DI

Aslen Birecikli olan Tahir Bayındır, 1998 ile 2002 yılları arasında Batman Emniyet Müdürlüğü’nü yaptı. Batman’da uzun süreyle görev yapan Emniyet Müdürlüğü görevini yapan müdürler arasında yer alan Bayındır, 20 yıl önce petrol şehrine veda etmişti. Birecikli müdür Bayındır’ın yardımcısı ise Kızıltepeli Mehmet beydi.

BÖLGENİN EN ESKİ FUTBOL TAKIMLARINDAN

Batman’ın 36 yıllık profesyonel takımı Petrolspor, gerek 2’nci gerekse de 3. ligde mücadele ettiği dönemlerde deplasmanda aldığı başarılı sonuçlarla adından söz ettiren bir ekipti. Bir avuç taraftarıyla gittiği deplasmandan puan ve puanlarla dönmeyi başaran Kırmızı-Beyazlılar, 63 yıldır amatör ve profesyonel ligde mücadele ediyor. Bölgede eski Diyarbakırspor’dan sonra en eski kulüp konumundaki Petrolspor’un, 1987 yılında Kızıltepe deplasmanından geride kalan fotoğraf karesi.