NEREDE O ESKİ TİLMİZ

‘Akça’ olarak bilinen Tilmiz, bir zamanlar Receban aşiretinin önemli yerleşim yerlerindendi. Batman kent merkezine yakın köylerden olan Tilmiz, 150 haneli şen bir köydü. 2000'li  Yıllara kadar beton yapıların girmediği köy, iki katlı kerpiç konaklardan oluşuyordu. Aradan geçen yaklaşık 20 yıl önceki köyün görüntüsü ile şimdi ki manzarası değişti. Köyün etrafı ise çok bloklu yapılara dönüştü.

LİSE BÜNYESİNDE DERSHANE AÇAN PAŞAYDI

2010 Yıllarında Batman Jandarma Bölge Komutanlığı yapan Tuğgeneral Vahdettin Bereceli, eski Batman Lisesi bünyesinde Mehmetçik dershanesini açmıştı. Bir dönemler yüzlerce dar gelirli öğrencinin, ücretsiz eğitim gördüğü dershane yerinde ise şimdi yeller esiyor. Eski Ortaokul binası yıkılınca, Mehmetçik dershanesinin bulunduğu bina da yıkılmıştı. İşte Bereceli'nin, dershane açılışında konuşma yaparken objektiflerimize yansıyan o anı.

2000 ÖNCESİNİN VALİSİ KOÇAKLAR’DI

Danıştay üyeliğinden emekliye ayrılan Temel Koçaklar, 2000 yılı öncesinin Batman Valisiydi. 1997 ile 99 Yılları arasında Batman Valiliğini yapan Koçaklar, aktivitelere tam kadro katılırdı. 75. Yıl Toplu Merkezi’nde dönemin Devlet Bakanı Hasan Gemici, DSP Batman eski il Başkanı Eşref Acet, DSP Merkez İlçe Başkanı Erdal Ömeroğlu ve Emniyet Müdürü merhum Öztürk Şimşek’le objektiflerimize yansıyan dönemin yöneticilerinden çoğu şimdilerde emekli.

GÜNEŞ TUTULMASINI KALEDE İZLEMİŞLERDİ

Burası Hasankeyf kalesi. 2000’li yılların başında güneş tutulmasını izlemek için dünyanın dört bir yanından yerli ve yabancı turistler, Batman’a gelmişti. Tarihi Hasankeyf kalesine gelen yabancı konuklar, o önemli anı teleskopla izlemek için saatlerce nöbet tutmuşlardı. Gün ortasında her tarafın karanlığa büründüğü bir anda teleskoplarına sarılan Kanadalı bazı gazeteciler de objektiflerimize böyle yansımıştı.

Editör: Yunus Yasak