BİR ZAMANLAR SİTE GENÇLİĞİ

1970’li Yılların başında Site Mahallesi’nin gençleri arasında birliktelik ve beraberlik ön plandaydı. Batman’ın ilk mobilya ustaları Bilgin ailesiydi. Bir zamanlar Turgut Özal Bulvarı, Medikal Point hastanesine komşu binanın zemin katı, aslen Midyatlı olan Bilgin ailesine aitti. Üniversite yıllarından babaları merhum Sıtkı Bilgin’den devraldıkları mesleği daha iyi yere getirmek için Mersin’i seçen Bilgin kardeşlerden Salih Bilgin Matematik mühendisliği, Fevzi Bilgin Fizik-lisans, Sabahattin Bilgin ise Öğretmen okulunu tamamladı. Cemal ise lise mezunu olarak baba mesleğini Mersin’de sürdürdü. Eski marangoz ustalarından Veysi Bilgin ve yine petrol emekçisi Atman ailesinin önde gelen isimlerinden Abdullah Atman, 70’li yılların başında Site’de çektikleri hatıra karede; o dönemlerde Site gençliğinin birlik ve beraberliğini bu siyah-beyaz karede pekiştirmişler. Karedeki Atman, aynı zamanda ‘Necmi Baba’ lakabıyla bilinen BOTAŞ emeklisi Necmi Atman’ın ağabeyiydi. Abdullah Atman yerleştiği Erdek’te hayata veda etti. Bilgin ise Mersin’de yaşamını sürdürmesine rağmen hayattaki eski Site’li gençliği arasındaki diyalogu sağlayan saygın bir sima.

GENÇLERİN UĞRAK YERİ PARK RESTAURANT’TI

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün bir zamanlar ünlü Park Restaurantı eski Batmanlı gençlerin uğrak ve buluşma yerlerinden biriydi. 1970’in Batmanlı gençlerden Veysi Bilgin, Ali Rıza bey, Bayram Genç, Hikmet Özkılıç, Kurtalanlı Aydın ve Kahramanmaraşlı Ahmet Hamdi Güleman Karagenç’in de aralarında bulunduğu Siteli gençler, farklı mesleklerde kariyer edindi. Bir dönemlerin ünlü Park Restaurant’ın yerinde ise şimdilerde yeller esiyor.

SİTE GENÇLİĞİ HER ALANDA ATAKTI

1970’li Yılların başında Batman’da amatör takım ayarında Site Gençlikspor mahalli takımla adından söz ettiren ekipti. Tamamı Site Mahallesi gençlerinden oluşan Site Gençlik spor, TPAO stadındaki özel maçta rakibi Diyarbakır Tıp Fakültesi futbol takımıyla berabere kalmıştı. Hulusi Adıgüzel, Sanel Günel, Serdar Günel, Haluk Delen, Turgut Bilgin, Halim Şensoy, Nazım Bingöl, Uğur Üçel, Mehmet Telci, Çetin Erseven, Ali Özyalçın, Hayrullah Özyalçın ve Veysi Bilgin’in de aralarında bulunduğu Site Gençlik spor’un antrenörü İbrahim Diyarbakırlıydı.

SİTELİ GENÇLİK’TE DAYANIŞMA

Yıl, 1968… Yer, Site Mahallesi. TPAO eski çamlık bölgesinde çekilen siyah-beyaz karede yer alan eski Site gençliğinden bazı simalar; “Haluk Delen, Ali Özyalçın, Ahmet Yusuf Ekmen, Veysi Bilgin, Salih Bilgin, Levent Özmert ve Çetin Erseven.”

Editör: Yunus Yasak