BAKAN GEMİCİ, ESKİ TOPLUM MERKEZİNDE

Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde Sosyal Hizmetler’den sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Hasan Gemici, Batman’a sık gezi düzenleyen Bakanların başını çekerdi. Her gelişte Toplum Merkezi’nin olduğu Güney Kent Mahallesi’nin yolunu tutan eski Bakan Gemici, dar gelirli ailelerle bir araya gelirdi. İşte 1998 Yılında Batman’a gelen eski Bakan Gemici, konuk olduğu eski toplum merkezinde beraberindeki Batman eski Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Tarhan da eşlik etmişti.

PİYASA HAREKETLENDİ PİYASA HAREKETLENDİ

TÜTÜNCÜNÜN SORUNLARINA DUYARLI BAŞKAN’DI

Yaklaşık 40 yıldır Batman Ziraat Odası Başkanlığı görevini sürdüren Nizamettin Aydiş, bir zamanlar bölgede revaçta olan tütün ürününde kaliteli üretim yapılabilmesi için ciddi projeleri gündeme getiren STK temsilcisiydi. Batman eski Tekel Yaprak Tütün Başmüdürlüğü’nde üreticilerle birlikte dönemin yöneticilerini ziyaret eden Başkan Aydiş, özellikle Sason ve Kozluk ilçelerinde virjinya kalitesinde yetişen tütüne destek verilmesini isterken, bazı eski tütün üreticileri ile  Aydiş objektiflerimize böyle yansımıştı.

2000 ÖNCESİNİN SON VALİSİYDİ

1997 ila 1999’un Son aylarına kadar Batman Valiliğini yapan Temel Koçaklar, 2000’lerin başında atandığı komşu il Mardin’in tarihi dokusunun korumayı başarmıştı. Batman’da görev süresi içinde ilçe gezilerine de ağırlık veren Vali Koçaklar, 1998’in Mart’ın da konuk olduğu Beşiri eski kapalı cezaevindeki etkinliğe Batman eski Belediye Başkanı Mahmut Tileği, Beşiri eski Kaymakamı ve bazı yöneticilerle birlikte katılmıştı. Mardin Valiliği’nin ardından Danıştay üyeliğine atanan Koçaklar, bir süre önce emekliliğe atandı.

KÖYE DÖNÜŞLERİ HIZLANDIRAN VALİYDİ

1990’lı Yıllar köylerin boşaldığı senelerdi. 2000’li Yılların başında Batman’a atanan İsa Parlak’ın, icraatlarından biri de boş köy ve mezralarda yaşamın başlaması için çalışma başlatmıştı. Sason başta olmak üzere Gercüş ve Kozluk ilçelerinin kırsalına gezi düzenleyen eski Valisi İsa Parlak, bazı yöneticilerle birlikte köylülerin sorunlarını bire bir dinlemişti. 22 Yıl önce Sason ilçesinin Aydınlık köyünde köy sakinlerini dinleyen Vali Parlak’ın beraberinde Sason eski Belediye Başkanı Salih Avcı ve Yücebağ belde Belediye Başkanı Abdulllah Bil de vardı. İşte o yıllarda köylülerin, köylerine dönmeleri için sohbet toplantılarını düzenleyen eski Vali Parlak’tan geride kalan kırsalın bir hatıra karesi.