BESİCİLERE BÜYÜKBAŞ HAYVAN DESTEĞİ
Tarih, 16 Mart 1997... Yer, Kuyubaşı köyü... ‘Cegeluye’ köyü olarak bilinen Kuyubaşı’nda dönemin Valisi Temel Koçaklar, muhtar Vehbi Gönülaçar, TPAO emeklisi merhum Hasan Gönülaçar ve köy sakinlerinden Abdullah Güney’le köy meydanında. Vali Koçaklar, küçükbaş hayvan desteğinde bulunurken yanında Batman eski Tarım İl Müdürü Erdal Özer ve eski Şube Müdürü Celal Özsünger’le objektiflerimize böyle yansımıştı.

BİR ZAMANLAR ESENTEPE
Bu kare; 1999 yılında çekildi. Dönemin Belediye Başkanı Abdullah Akın’ın da aralarında bulunduğu kalabalık kitle bir etkinlikte salona sığmamıştı. O dönemlerde Belediye dinlenme tesisleri düğün ve nişan gibi etkinliklerin yanı sıra özel günlerde de halka açık olurdu. Esentepe havuzu da yaz mevsiminde gençlerin ilgi odağı haline gelirdi. İşte 24 yıl önce Esentepe dinlenme tesislerinde geride kalan bir etkinlikten fotoğraf karesi.

GERCÜŞ’Ü SEVEN VALİYDİ
1997 ile 2000 Yılları arasında Batman Valisi olarak görev yapan Temel Koçaklar ‘Ağalar Diyar’ı olarak bilinen Gercüş’e sık sık ziyaret düzenlerdi. 1998 Yılında dönenimin Belediye Başkanı Bedrettin Ekmen’e bir taziye ziyaretinde bulunan Koçaklar’a, Batman eski Belediye Başkanı merhum Salih Gök de eşlik etmişti. Batman’ın eski Valisi Koçaklar, eski Belediye Başkanları Gök ve Ekmen’in bir arada bulunduğu taziye ziyaretinden geride kalan bir kare.

100 ESERİ GERİDE BIRAKTI 100 ESERİ GERİDE BIRAKTI

KAYBOLMAYAN TEK GELENEK; TANDIR EKMEĞİ
Tandır ekmeği; kültürü yıllardır yörenin kaybolmayan geleneklerinden biri. Daha çok ücra mahallelerde her evin bahçesinde bulunan tandır, çok çocuklu ailelerin ‘Ekonomik Fırını’ sayılır. Susam başta olmak üzere yumurtanın karıştırıldığı ‘Tandır Ekmeğin’ kokusu, halen tandır ekmeği severlerin burnunda tütüyor. Batman’da değişmeyen geleneklerden biri de bahçelerdeki tandır ocaklarıydı.