2003’TE BİNGÖL DEPREMİNDE BATMAN ETKİLENMİŞTİ

1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl’de meydana gelen depremde 176 kişi hayatını kaybetmişti, 625 bina çökerek hasara uğramıştı. Bingöl-Çeltiksuyu’nda Yatılı Okul binasının koğuş bloğu çöktüğünde 84 can kaybı meydana gelmişti. Bingöl depreminde Batman’da ciddi hissedilirken, bazı eğitim yuvaları da çatlaklıklara yol açmıştı. 20 Yıl önce Batman hava limanı üzerindeki YİBO okulunda oluşan çatlaklıklara dikkat çeken Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan, objektiflere böyle yansımıştı.

İŞ SEZONU KURBAN KESİMİYLE OLURDU

1994 Yılının Mayıs’ın sonu… Yer, eski Köy Hizmetleri’nin bakım onarım atölyesi bahçesi. Bu alan, şimdilerde Mehmet Şimşek Anadolu Lisesi’ne dönüştürüldü. Dönemin Valisi Salih Şarman, Belediye Başkanı Salih Gök, Köy Hizmetleri’nin eski ünite müdürlerinden Rauf Bozkurt ve Yusuf Çiftçi’nin de aralarında bulunduğu eski Köy Hizmetleri çalışanları, kurban kesim töreninde bir araya gelmişti.

CİNDORUK VE DEVELİOĞLU

Doğru Yol Partisi ve Demokrat Türkiye Partisi Genel Başkanlığını yapan Hüsamettin Cindoruk, kısa bir dönem de vekaleten Cumhurbaşkanlığı yaptı. 1997 Yılında Batman’a komşu il Mardin’den Batman’a gelen 89 yaşındaki Cindoruk’u, dönemin Batman eski Valisi Necati Develioğlu, DTP Batman eski İl Başkanı Hüseyin Yaşar ile Batman-Mardin il sınırında karşılamıştı. İşte il sınırındaki o sade karşılamadan geride kalan hatıra kare.

ESKİ BAŞKANLARIN GÖZÜ; TPAO’DAYDI

Yıl, 1995… Dönemin Beşiri Belediye Başkanı Ahmet Çiftçi ve Batman eski Belediye Başkan Yardımcısı Masum Kahraman, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nden iş makinelerinin onarımı konusunda yardım talebinde bulunmuşlardı. TPAO eski Bakım Ünite Müdürlerinden İsmet Topkan, Belediye Başkanlarının taleplerinin yerine getirilmesi için dönemin Bölge Müdürlerini uyarırdı. Yıllar önce TPAO’da Çiftçi, Kahraman ve Topkan’ın toplantıda objektiflerimize yansıyan karesi.