1990’LARDA MAĞARADA YAŞAM VARDI

Helenistik dönemine ait 5000’i aşkın mağaranın olduğu Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te 1990’lara kadar “Mağarada Yaşam” vardı. Hasankeyf kalesi ile eski Hasankeyf’in eski Karaköy yolu girişindeki o mağaraların çoğu dolguyla dolduruldu. Hasankeyf kanyonundaki eski mağarada ‘Yaşam’ın olduğu dönemlerden geride kalan bir kare.

BATMAN’IN FOTOROMANI (1739) BATMAN’IN FOTOROMANI (1739)

HASANKEYF GÖNÜLLÜSÜ EĞİTİMCİYDİ

Tarih sever Burhan Zengin, Hasankeyf gönüllüsüydü. Hasankeyf üzerine kitap yazan Zengin, Ankara ve Batman’daki fuarlarda da ‘Tarihi İlçe’nin tanıtımında üzerine düşeni yapmıştı. 2010 Yılında başkentteki fuarda ‘Hasankeyf’ köşesinde tarihi kenti fotoğraf ve kitabıyla anlatan fedakar eğitimci objektiflerimize böyle yansımıştı.

80’LERDE ÜCRA MAHALLELERDE ALTYAPI

1980 Darbesinin ardından bir süre dönemin Kaymakamlarının, Başkanvekilliği yaptıkları Batman Belediye Başkanlığı’na 31 Mart 1984 tarihinde seçilen Başkan Ataullah Hamidi idi. Seçildiğinde Batman’ı çamur deryasından kurtaran ve ‘Altyapı Hizmetleri’ni ücra mahallelerden başlatan Batman eski Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, kısıtlı araç-gereçlerle altyapı hizmetlerine start verdiği Petrolkent semtinde ilk kanalizasyon şebeke çalışmalarında ücra mahallesinde oturan eski gençler, kepçede bu hatıra kareyi çekmişti.

2000’Lİ YILLARIN VALİSİ PARLAK’TI

Vali Temel Koçaklar’ın, Mardin’e atanmasının ardından 2000’li yılların başında Batman’a atanan İsa Parlak, eğitime yuvalarına büyük titizlik gösterirdi. Eğitim yuvalarına olan titizliğiyle bilinen Vali Parlak, ilçe, belde ve köylerdeki eğitim yuvalarındaki etkinlikleri kaçırmazdı. İşte 22 Yıl önce Beşiri ilçesinin İkiköprü beldesindeki ilkokuldaki etkinliğe katılan dönemin Valisi Parlak, bir öğrenciyle sohbet ederken, objektiflerimize böyle yansımıştı. O öğrenci, şimdilerde 30 yaşlarda.