YÖNETİCİLER O MEYDANDA BULUŞURLARDI

Gerek resmi bayramlarda gerekse de özel gün ve çeşitli aktivitelerin yapıldığı petrol kentinin Cumhuriyet Meydanı, bir zamanlar insan kalabalıklarına ev sahipliğini yapardı. Özellikle resmi bayramlarda tabiri caizse iğne yere atsan düşmezdi. 1997 Yılının Gençlik ve Spor Bayramı’ndan tarihi bir kare. Vefatına bir kaç ay kala son bayram törenine katılan Belediye Başkanı merhum Salih Gök, eski Vali Temel Koçaklar, eski Emniyet Müdürü merhum Öztürk Şimşek ve o dönemlerde Batman İl Genel Meclis üyeliğini yapan Hüseyin Geylani, halk arasında objektiflere böyle poz vermişti.

70'LERİN KAYMAKAMI VE TPAO BÖLGE MÜDÜRÜ

1971 Yılında dönemin Batman Kaymakamı Recep Ceylan’dı. TPAO Batman Bölge Müdürü ise Süreyya Ekim idi. Kaymakam Ceylan, 1970’lerin ilk yıllarında Belediye Başkan vekilliğini de yapıyordu. Sosyal aktivitelerin öncüsü olan dönemin TPAO Bölge Müdürü ve aslen Trakya bölgesinden olan Süreyya Ekim, Site Mahallesi’nde ‘futbol ve satranç’ turnuvalarına katılan gençlerle sık sık bir araya geliyordu. İşte Ceylan ile merhum Ekim'in eski 1 nolu misafirhane önünde çektirdikleri siyah-beyaz kare

O SİMALAR ARAMIZDA YOK

Bu kare 1987 yılında Beşiri-Uğurca (Qorik) köyünde çekildi. Un-mercimek fabrikasının açılışına katılan eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray’ı yalnız bırakmayan Batman ve yörenin  tanınan 4 eski siması da aramızda yok. Bakan Giray uzun bir süre önce yaşama veda ederken, Batman'ın ve yörenin tanınan eski politikacılarından Beşiri eski Belediye Başkanı Ahmet Karabulut, Siirt eski Belediye Başkanı Mahmut Çalakulu, Batman eski Milletvekili Aydın Baran ve Uğurca köyünün ileri gelenlerinden Halil Tağay yaşama veda etti ama o renki simalardan geriye bu fotoğraf karesi kaldı.

O  KÖY MANZARASI DA DEĞİŞTİ

1990’lara kadar Beşiri ilçesinin en büyük köylerinden biri Xorik’ti. 65 Haneli Uğurca köyünde beş ev betondu. Diğer evlerin tamamı kerpiç ve taştandı. Avrupa’ya göçün başlamasıyla birlikte eski kerpiç yapılı evlerin tamamı viraneye dönüştü. O eski yapıların yerinde ise şimdilerde modern yapılar yükseldi. Bir zamanlar yörede ‘şen’ köy olarak bilinen Uğurca’da hane sayısı da 3’e kadar düşmüştü. Şimdilerde ise yeniden canlanan Uğurca (Qorik) köyünde 90’ların manzarasından da kalan kare.