İL YÖNETİCİLERİNİN KAHVE SOHBETLERİ

Yıl, 1997. Yer, eski Nur çay evinin olduğu sokak. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar, Belediye Başkanı merhum Salih Gök ve şimdiki Balpınar Belediye Başkanı Hüseyin Geylani. Eski Ziraat bankası arkasındaki sokakta kahve önündeki sandalyeler de oturup esnafla sohbet eden o dönemin yöneticileri objektiflerimize böyle yansımıştı. Bu karede yer alan Gök, 1997 yılının Aralık ayında yaşama veda etti. Eski Vali Koçaklar ise emekliye ayrıldı. Geylani ise halen belde Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyor.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ENERJİ TASARRUFU KONFERANSI ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ENERJİ TASARRUFU KONFERANSI

2000’LERİN VEKİLLERİ

Yıl, 2003. Dönemin Başbakanı Abdullah Gül, Batman ziyaretinde AK Parti Batman Milletvekilleri ve il teşkilatıyla bir araya gelmişti. Batman eski Milletvekilleri Ali Suçin, Afif Demirkıran, Ahmet İnal, AK Parti eski il Başkanı merhum Muhittin Özçelik, Hüseyin Geylani, Mehmet Çiftçi ve Kasım Aslanbey’in de aralarında bulunduğu Batman eski AK Partili yöneticiler, Gül ile bu hatıra kareyi çekmişti.

İLK İMAR PLANINI HALKA BÖYLE DUYURMUŞTU

Şimdilerde nüfusu 6000’i geçen Batman’ın büyük beldesi konumundaki Balpınar’da ilk imar planı 1999 yılında yapılmıştı. Kurucu Belediye Başkanı Hüseyin Geylani, Ankara’dan gelen bir heyetle eski Belediye binası önünde imar planının şemasını belde sakinleriyle böyle paylaşmıştı.

KOOPERATİFÇİLİĞİ KÖYDE YAYAN KARDEŞLERDİ

Beşiri-Uğurca (Qorik) köyünde Mandıra tesisi kuran ilk aile olarak bilinen Tağay’lar,  2000’li yıllara kadar kooperatifçilikte örnek bir köy yaratmışlardı. Unlu mamullerin yanı sıra süt, yoğurt ve yumurta gibi ürünleri de Batman piyasasının yanı sıra bölgeye ulaştıran Halil, Yusuf ve Mustafa Tağay kardeşler, 2000 tarihinden sonra fabrikayı, bazı nedenlerden ötürü kapatmak zorunda kalmışlardı. Tesislerin yönetim kurulu başkanı Halil Tağay, uzun süre önce yaşama veda ederken, kardeşi Mustafa Tağay ise Almanya-Berlin'de farklı sektörlerde çalışıyor.