1970'Lİ YILLARIN SİTE’Lİ GENÇLERİ

Bu siyah-beyaz karedekiler;  1970'li yılların ortalarında Site Mahallesi’nde çektirdikleri hatıra kare. Bu karede yer alan gençler arasında gazeteci Nezir Önal, Veysi Bilgin, İhsan Kaplan, Yalçın Ata, Abdullah Zorluoğlu ve Şevket Özerdem de bulunuyor. Site Mahallesi’ndeki eski çamlık bölgesinde hatıra kare çeken eski Site’li gençliğin çoğu şimdilerde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşıyor.

YILDA BİR DEFA BİR ARAYA GELİYORLAR

Çocuklukları ve gençlikleri Batman’ın Site Mahallesi’nde geçen eski petrol emekçilerinin fertleri şimdilerde Batman dışında yaşıyor. Petrolün başkentinden kopmalarına rağmen hala Batman kültürünü büyük şehirlerde sürdüren eski Siteli gençlik yılda bir kez bir araya gelip ‘Batman geleneğini’ sürdürüyor. Bir süre önce İstanbul'da bir araya gelen eski siteli gençler arasında gazeteci-yazar Nezir Önal, Necmi Ataman, İhsan Kaplan, Enver Sezgin, Abdullah Zorluoğlu ve Veysi Bilgin gibi simalar da dikkat çekiyor.

BU GELENEKLER TARİHE KARIŞTI

Daha çok Batman’ın Beşiri ovasında yaşayan Ezidi’lerin, 1990’lara kadar etkinlikleri ve özel günleri gündemde olurdu. Küçük çocuklarının ilk kez ‘saç kesme’ törenlerine köy sakinleri ilgi gösterirdi. 1987 Yılında Uğurca (Qorik) köyünde Tağay’ların evinde yapılan ‘saç kesim’ töreni sonrasında köylüler, yer sofrasında ağırlanmıştı.

RAMAZAN’DA SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ RAMAZAN’DA SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ

TRAKTÖRLER, KUYRUK OLUŞTURURDU

Bu fotoğraf karesi de 1988 yılında Beşiri ilçesinin Uğurca (Qorik) köyünde un-mercimek fabrikası önünde çekildi. Bir zamanlar bölgesinin tahıl ambarı olan Beşiri ovasında Mayıs ile Haziran aylarında toplanan hububatın teslim adresi; TMO yerine Uğurca un fabrikasıydı. Un fabrikasına yılın ilk hasadını ulaştıran üreticiler, ürünlerinin karşılığını ‘ter’leri kurumadan alırdı. Bir zamanlar Beşiri-Uğurca un fabrikası önünde kuyruğa giren traktör sürücüsü, objektiflerimize böyle poz vermişti.