KÖYLÜLERİN GEÇİM KAYNAĞI TARIMDI

NESLİNİ TÜKETTİK! NESLİNİ TÜKETTİK!

Bu kare 1980’li yıllarda Beşiri’nin Uğurca (Qorik) köyünün topraklarında çekildi. Buğday başta olmak üzere mercimek, nohut ve arpa ekimi yapan köylüler, toprağa gözü gibi bakıyordu. Traktörün önünde hatıra fotoğrafı çeken bu simalardan Hasan Gevin, Selahattin Yavuz, Tamer Yavuz ve İlhan Ezgin, satın aldıkları Massey Ferguson marka traktörün önünde bu hatıra kareyi çekmişti. bu simalar arasındaki Tamer Yavuz dışındakiler Almanya'da yaşıyor.

UĞURCA’DAN ALMANYA’YA

Beşiri-Uğurca köyü diğer adı ‘Qorık’ olarak bilinen bu yerleşim biriminde oturanların bir bölümü Almanya’ya göçtü. Tağay ailesinin oturduğu evin önünde hatıra kare çekenler arasındaki Hüseyin Tağay, şimdilerde Almanya’da taksicilik mesleğini sürdürüyor. Uğurca'lı gençler şimdilerde Almanya’da bir çok sektörde adlarından başarıya söz ettiriyor.

CEYLAN, HEP ONLARIN YANINDAYDI

Yıllarca petrol sektöründe profesyonel sendikacılık yapan Münir Ceylan, köylerine yakın Uğurca sakinlerinin de yakın dostu sayılırdı. Yıl 1993 yılının mayıs ayı. Uğurca (Qorik) köyünü ziyaret eden Ceylan, dönemin Uğurca un ve mercimek fabrikası yönetim kurulu başkanı Halil Tağay ile eski köy yolda yürürken objektiflerimize böyle yansımıştı. Ceylan’ın elinden tutan ve o dönemlerde 7 yaşında olan Sinan Tağay ise şimdilerde Almanya-Berlin’de esnaflık yapıyor.

O FABRİKANIN DİLİ OLSA DA KONUŞSA

Şimdilerde atıl durumdaki fabrikanın 30 yıl önceki girişinden bir manzara. Üç farklı sektörde hizmet veren fabrikada un mamullerinin yanı sıra süt ürünleri imalatı da yapılırdı. Uğurca köyündeki tesiste 250'i aşkın personelin çalıştığı dönemde Halil Tağay’ın muhasebecisi Mustafa Cengil’di. Hayatını kaybeden Halil Tağay da ile muhasebeci Cengil ile hatıra kare çeken Erhan Tağay, ise şimdilerde köy muhtarı.