ESKİ BAKANLAR ve BATMAN ÇAĞDAŞ

“VATANDAŞA EN UCUZ GIDAYI SUNACAĞIZ” “VATANDAŞA EN UCUZ GIDAYI SUNACAĞIZ”

Batman’ın ilk günlük gazetesi Batman Çağdaş, dünden bugüne ‘şehrin belleğini’ oluşturan gazete unvanını elinde bulundurdu. Yıl, 2000. Yer, TPAO Kristal Park. Bülent Ecevit’in Başbakanlığında kurulan 56. ve 57. hükümette Gençlik ve Spordan sorumlu Devlet Bakanlığı’nı yürüten Fikret Ünlü, petrol şehrinin kalbi olan TPAO tesislerinde ağırlanmıştı. Dönemin Valisi İsa Parlak, Vali Yardımcısı Musa Kulaklıkaya ve Diyarbakır eski DSP Milletvekili Samet Turgut’un eşlik ettiği eski Bakan Ünlü, Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’ı okurken, fedakar başgarson Mecit Demir de objektiflerimize böyle yansımıştı. Ünlü, 19 Şubat 2019 tarihinde İstanbul’da hayata veda etti.

70’LERDE PETROL ORTAOKULU

Batman’ın Site Mahallesi’ndeki Petrol Ortaokulu’nda on binlerce öğrenci mezun oldu. Aslen Elazığlı olan eğitimci Muhsin Avcı’nın, 1972-73 eğitim-öğretim yılında öğrencileriyle çektiği hatıra karede yer alan bazı simalar arasında Zeki Altun, Fevzi Şengün ve Orhan Ekmen de bulunuyor. Petrol Ortaokulu’ndan emekli olanlar, Batman Lisesi’nin yolunu tutuyordu.

ESKİ İL GENEL MECLİS ÜYELERİ ve DEVELİOĞLU

Yıl, 1997. Yer, TPAO Kristal Park. Dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu’nun, bir araya geldiği bazı eski il yöneticileri ile il genel meclis üyeleri, Kristal Park girişinde bu hatıra kareyi çekmişti. Batman’da kısa süreyle görev yapan Valiler arasında yer alan Develioğlu ile 2000 yılı öncesinin bazı yöneticileri; “Eski Hava Meydanı Komutanı emekli Albay Muharrem Atak, Batman eski Emniyet Müdürü Emin Körpe, Vali Yardımcıları Mustafa Ayhan, Mehmet Ceylan, eski milli eğitim müdürü merhum Tevfik Kale, Muaffak Özsoy, Şehmus Korkut, Şehmus Kartal, Mecit Korkut paşa, M. Ali Tufan, Salih Tuğcu, Celal Oral, Fethullah Ekmen, Şerif Toy, Hasret Baran ve Aydın Baran.”

TPAO KİRSTAL PARK, TEK AĞIRLAMA MEKANDI

1989 Yılında dönemin TPAO Batman Bölge Müdürü Mehmet Yamaç’ın, petrol kentine kazandırdığı Kristal Park, 2000 yılına kadar kentin 5 yıldızlı tesisi konumundaydı. Eski Vali ve yöneticiler, bir dizi etkinliği bu mekanda yapardı. İşte 1996 yılında dönemin yöneticilerinin Kristal Park’ta çektikleri hatıra kerede yer alan simalar; “Merhum Salih Gök, eski Vali Necati Develioğlu, TPAO Batman eski Bölge Müdürü Talat Atalay, eski Hava Meydan Komutanı Muharrem Atak, Batman Barosu eski Başkanı avukat Zeki Ekmen.” TPAO’nun emektar baş garsonlarından Mecit Demir de protokol mensuplarına eksiksiz hizmet veren emektarlardandı.