70’Lİ YILLARDA BATMAN LİSESİ

REKABET VATANDAŞA YARADI REKABET VATANDAŞA YARADI

Batman Lisesi’nin kurucu Müdürü Gülpaşa Sezer döneminde Batman Lisesi, bölgede parmakla gösterilen ‘lise’ konumundaydı. TPAO Sitesi’nde bir zamanlar oturan petrolcü aile fertlerinin de okuduğu lise, 70’li yıllarda bile büyük şehirlerdeki üniversitelere onlarca öğrenci gönderirdi. İşte Batman Lisesi’nde 1974-75 eğitim-öğretim yılında Batmanlı yazarlardan Abdullah Kanat ve Kadri Yıldız’ın da aralarında bulunduğu o eski öğrencilerden bir bölümü şimdilerde Batman dışında yaşıyor.

BAYRAMLAR CUMHURİYET ALANINDAYDI

1955 ile 2010 Yılına kadar başta ‘resmi bayramlar’ başta olmak üzere partilerin mitingleri ve bir dizi etkinliğin adresi; kentin ilk meydanı olan ‘Cumhuriyet alanı’ idi. Yıl, 1997. Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına Batman’daki protokol üyeleri tam kadro katılmıştı. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar’dı. Aynı yılın son aylarında hakkın rahmetine kavuşan eski Belediye Başkanı Salih Gök, Batman eski Emniyet Müdürü Öztürk Şimşek ve eski İl Genel meclis üyesi, şimdi ki Balpınar Belediye Başkanı Hüseyin Geylani, Ziraat Bankası önünde ‘bayram hatıra’sı karesi için poz vermişlerdi. Bu karede yer alan eski Başkan Gök ve eski Emniyet Müdürü Şimşek yaşama veda etti.

BALPINAR YOLUNDA İKİ ARAÇ GEÇEMEZDİ

Bu kare, tam 24 yıl önce ‘Balpınar belde’ giriş yolunda çekildi. İki aracın yan yana geçmekte zorlandığı belde yolunu ilk genişleten Başkan Hüseyin Geylani idi. Özel İdare’nin de desteğiyle tek şeritlik yolu genişletilen Balpınar Belde girişi şimdilerde çok değişti. Belde’nin duble yolu, bazı ilçelerin giriş yolundan bile geniş. İşte 24 yıl önce Özel İdare’nin iş makinelerinin çalıştığı Balpınar giriş yolundan bir manzara.

KÖY DÜĞÜNLERİ BİR BAŞKAYDI

Batman’da salonların olmadığı dönemlerde; mahalle ve köy düğünleri revaçtaydı. Üç gün, üç gece süren düğün törenleri bir başka olurdu. 17 Ağustos 1988 yılında Beşiri’nin Uğurca (Qorik) köyünde yapılan düğünden bir manzara. O dönemlerde Almanya’ya yerleşen Mustafa Tağay, ailesiyle birlikte katıldığı düğün çevre köylerde günlerce konuşulmuştu. Batman ve yöresinde şimdilerde köy düğünleri bile kent merkezindeki salonlarda yapılıyor.