NEREDE O ESKİ GÜZEL KÖYLERDE

Son 40-50 yılda Batman’ın köylerinde o eşsiz manzaralar da yok artık. Kışın sıcak, yazın ise serin olan kerpiç evlerin damları ise ‘Yaz Mevsimi’nde ‘Dam Palas’a dönüşürdü. Bahçe, Tandır ve besi çiftlikleriyle iç içe olan o eski köylerden biri de Beşiri ilçesinin Uğurca (Qorik) köyü idi. İşte 1980’lerdeki 65 hanenin olduğu (Qorik) köyünün manzarası.

MİSAFİR ODALARINDA YASTIK-MİNDER

Batman’ın köylerinde kaybolan geleneklerden biri de sohbetlerdi. Konuklar, şimdi ki gibi koltuklarda ağırlanmazdı. Köylerde her evin misafir odasında yere serilen yün minder ve yastıklarda yorgunluğu atan konuklar, ‘Şevbiherk’ (sohbet) toplantılarını gece yarılarına kadar sürdürürlerdi. İşte 1985 Yılında Uğurca (Qorik) köyünde Halil, Yusuf ve Mustafa Tağay kardeşler ile evlerine konuk olan misafirlerle çektirdikleri hatıra kare.

ESKİ KÖY SOHBETLERİ YOK ARTIK

800 DELEGEYE GÜL DAĞITTI 800 DELEGEYE GÜL DAĞITTI

Gevin ve Yavuz aileleri, Beşiri-Uğurca köyünün eski sakinlerindendi. Bir süre önce yaşama eden Osman Gevin’in de aralarında bulunduğu karedeki Hasan Gevin ve akrabaların çoğu Almanya’da yaşıyor. 1988 Yılında Qorik köyünde çekilen bu karede bulunan Temo Yavuz, halen eski evinde yaşamını sürdürüyor. 1990’lardan sonra eski köylerdeki bu sohbetler de tarihe karıştı.

MECLİS ÜYELİĞİNDEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Yıl, 1999. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar’dı. İl Genel Meclis Üyeliğini Siirt ve Batman’da yapan Hüseyin Geylani, 31 Mart 1999 seçimlerinde Balpınar’da Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. Belediye hizmet binasını bir evin zemin katında açan Geylani’yi ilk ziyaret eden konuklardan biri de Batman eski Valisi Koçaklar’dı. Geylani’ye buket çiçek armağan eden Vali Koçaklar, objektifimize böyle yansımıştı.