EVLERDE ŞARK KÖŞESİ VARDI

Batman yöresinde bir dönemler evlerin bahçelerinde ‘Şark Köşesi’ vardı. Sadece konutlarda değil, bazı konaklama mekanlarında da ‘Şark Köşesi’ olurdu. Bölgenin bir kültürü olan o ‘köşe’ de son yıllarda tarihe karıştı. 2005 Yılında dönemin Batman Valisi ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın beraberindeki heyet, Balpınar Beldesinde şimdi ki Belediye Başkanı Hüseyin Geylani’nin bahçesinde şark köşesinde ağırlanmıştı. O karede eski Bakan Ala’nın yanı sıra Batman eski Valisi Yardımcısı ve daha sonra Artvin ile Sinop Valiliğini yapan Kemal Cirit ve Batman eski Cumhuriyet Başsavcısı Harun Yılmaz, objektiflerimize böyle yansımıştı.

GENÇLER, TARIM VE HAYVANCILIKLA UĞRAŞIRDI

Bir zamanlar Batman’ın köylerinde gençler, tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşırdı. 1970 ile 80’lerde Hasan Gevin, Temir, Süleyman, Turan Tağay ve Hüseyin Ünal, Beşiri-Uğurca (Qorik)  köyünde piknik yaptıkları dönem 1970’li yıllardı. Köydeki gençler, çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlardı. 1980’lerden sonra bu karedeki gençlerin tamamı Avrupa’ya göçtü.

1980’LERDE MEZARLIKLARIN MANZARASI

Yıl, 1980. Burası Batman-Beşiri karayolu güzergahına komşu olan Yolkonak köyü karşısındaki Hicre mezarlığı. Uğurca (Qorik) köyünden Hasso Tağay, Hicre Mezarlığında toprağa verilmişti. Cenaze törenine katılanlar arasında Yusuf Tağay ve Hüseyin Has da yer alıyor. 80’li Yıllarda Hicre Mezarlığının etrafında ihata duvarı yoktu, bir de mezarların etrafında mermer kaide taşları da bulunmuyordu. İşte 1980’lerde Hicre mezarlığının manzarası.

TAHARRİLİ GENÇLER ANITKABİR’DE

Anıtkabir’de hatıra kare çeken gençler, Beşiri ilçesinin eski Taharri köyünde yaşayan gençlerdi. 1970’li Yıllarda Almanya’ya giden İbrahim Onat, Serdin Doğu ve Cemil Nokta, Türkiye’ye getirdikleri Alman traktörün işlemlerini tamamlamak için başkente gelmişlerdi. O zamanlar Uğurca (Qorik) köyünden başkentte okuyan Mustafa Tağay da Ankara’ya konuk olan Taharri’deki heyete eşlik etmişti. Almanya’da kalan Beşirili gurbetçiler, Anıtkabir’de de bu hatıra kareyi çekmişti.

Editör: Yunus Yasak