SİTE GENÇLİĞİ FUTBOL TAKIMI

1970’li Yılların başında Batman’da, bir elin parmak sayısından daha az amatör takım vardı. Petrolspor Batman Gençlik ve Yeşiltepe petrol kentinin ilk amatör takımlarındandı. Amatör takımlar kadar adından söz ettiren mahalli futbol takımlarından Site Gençlik, Raman Gençlik ve Akyürek gençlik kaymakamlık turnuvalarına renk katarlardı. İşte 1971 - 72 sezonundaki Raman gençlikte forma giyen bu simaların çoğu Batman dışında yaşıyor.

KAYMAKAM VE TPAO BÖLGE MÜDÜRÜ, GENÇLERLE BİRARADA

1971 Yılında Batman Kaymakamlığı yapan Recep Ceylan, TPAO Batman eski Bölge Müdürü Süreyya Ekim ile Kaymakamlık turnuvasının şampiyonu olan Site Gençlik sporun futbolcularıyla bir arada. TPAO 1 Nolu misafirhane önünde dönemin siteli gençlerden gazeteci-yazar Nezir Önal ve Veysi Bilgin’in de aralarında bulunduğu Site Mahallesi’ndeki eski gençler dönemin ilçe yöneticileriyle o anı ölümsüzleştirmişti.

NEREDE O ESKİ ŞEVBİBERK TOPLANTILARI

TRT dışında TV kanallarının yıllarda Batman’ın köy ve mezralarında geceleri evlerde ‘dostlar arası gece toplantıları’ olarak bilinen ‘Şevbiberk’ gecelerinde sohbetler geç saatlerde biterdi. 40 Yıl öncesine kadar süren evlerdeki akşam eğlenceleri de teknolojiyle birlikte tarih oldu. 1970’lerin ortalarında Beşiri’nin Uğurca köyünde Osman Gevin, Temo Yavuz, Halit Gevin ve Reşit Gevin'in de bulunduğu karedeki eski gelenekler de tarihin sayfalarına karıştı.

BU KAREDEKİLERİN ÇOĞU ALMANYA'DA

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı köylerdeki azınlık topluluk konumundaki Ezidi’lerin Avrupa göçü 1980’lerden sonra yaygınlaştı. Uğurca köyünün eski Muhtarı Yusuf Tağay’ın bahçesinde çekilen hatıra karede Zübeyir Erke, İsmail Erkırmış ve Halil Tağay da bulunuyor. Bu karede yer alanlardan Halil Tağay yaşama veda etti ama fotoğraf karesinde yer alanların çoğu Almanya'da yaşamlarını sürdürüyor.

Editör: Yunus Yasak