YATMA TAHTLARI VE TV ANTENLERİ TARİH OLDU

Bir zamanlar Batman'ın ücra mahalleleri ile köylerde yatma tahtları vardı. Yaz mevsiminde birçok kesimin ‘Dam Palas’ olarak bildiği yatma tahtları kalmadı. Damlardaki tahtlar kadar televizyonların uzun antenleri de meşhurdu. Kanalları net izlemek için satın alınan uzun antenlerin yerine artık merkezi sisteme bağlı modern antenler var. Batman’ın bir köyünde bir kadın, akşam saatlerinde ‘damdaki taht’ta hazırlık yaparken çekilen kare.

CEP TELEFONLARININ OLMADIĞI DÖNEMLER

Cep telefonları hayatımıza 1990’lı yılların başında girdi. Öncesinde her iş yeri ve evlerde bulunan telefonlar, vatandaşların haberleşmesini sağlardı. Şehirlerarası ödemeli telefon görüşmelerinde, PTT santralindeki görevlilere telefonlar yazdırılırdı. Bir-iki saat süreyle telefon görüşme sırasını beklenirdi. Eski basın mensupları da bir dönemler gazete ve ajanslara ödemeli telefon araması yapardı. İşte 1989 yılında Uğurca un fabrikasında Halit Tağay’ın ofisindeki telefonla başka bir telefonu arayan vatandaşın telefondaki görüşme anı objektiflere böyle yansımıştı.

BATMAN’IN FOTOROMANI (1698) BATMAN’IN FOTOROMANI (1698)

BU DÖRT SİMA DA ARAMIZDA YOK

Tarih, 21 Haziran 1987. Yer, Beşiri-Uğurca (Qorik) köyü... Uğurca un ve mercimek fabrikasının açılışındaki dört sima da aramızda yok. Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Siirt eski Belediye Başkanı Mahmut Çalapkulu, Beşiri eski Belediye Başkanı Ahmet Karabulut ve un fabrikası yönetim kurulu başkanı Halit Tağay, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Köydeki o açılıştan geride bu hatıra kare kaldı.

NEREDE O ESKİ AÇILIŞLAR

Batman’da yıllar önce bazı açılışlar sade olurdu. 36 Yıl önce Uğurca (Qorik) köyündeki un ve mercimek fabrikasının açılışına katılan eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray için sade bir açılış töreni düzenlenmişti. Dönemin Batman Milletvekili Aydın Baran ve yörenin önde gelen bazı simaları da açılışa renk kalmıştı. Uğurca köyü eski muhtarı Yusuf Tağay, konuklarla yakından ilgilenmişti. o sade açılışta yer alan eski Bakan Giray ve Milletvekili Baran yaşama veda etti.