DARIKA ZAVA AĞACI

Batman’ın 30-40 yıl öncesinde düğünleri renkli geçerdi. Yeryüzünün en güzel düğün törenlerinin enstantanelerinden biri de ‘Darıka Zava’ ağacıydı. Yani ‘Damat Ağacı’ damat ve gelinin oturduğu evin önüne getirilirdi. Ağaç dallarına Uyku yastığı, para, horoz, şeker nar, elma ve portakal gibi meyve ürünleri de asılırdı. Gelin eve girdiğinde damat ağacı sallardı. Küçükler yere düşen ürünleri toplardı. Beşiri’nin Uğurca (Qorik) köyünde Cemal-Halise Tağay çiftinin 1988 yılındaki düğünlerinden geride kalan ‘Darıka Zava’ ağacının önünde hatıra fotoğrafı çeken damat Cemal’in annesi Güle Tağay ve Turan Tağay.

62 YILLIK OKULDA BİR BAYRAM

Beşiri ilçesinin Uğurca (Qorik) köyünde bir resmi bayram kutlaması. 62 Yıllık ilköğretim okulu olan 5 derslikli eğitim yuvasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda köyde kutlanılan bayram töreninden bir enstantane. Yıl, 1989… Tek katlı Uğurca köyünün okul bahçesinde toplanan köy sakinleri, dönemin köy muhtarı Yusuf Tağay ile bayram kutlamasında şiir okuyan öğrenciler objektiflere böyle yansımıştı.

BEŞİRİ’NİN ESKİ YÖNETİCİLERİ

Burası Uğurca (Qorık) köyü. Un ve mercimek fabrikasının açılış töreni renkli geçmişti. 7 Haziran 1987 tarihinde açılışa katılanlar arasında yer alan eski Beşiri Lisesi Müdürü İzzettin Çağrı, Beşiri eski Nüfus İlçe Müdürü Rıdvan Çelik, un fabrikası yönetim kurulu başkanı Halil Tağay ile bu hatıra kareyi çekmişti. Halil Tağay, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

SANATÇILAR DÜĞÜNLERE RENK KATARDI

Bu karede Beşiri ilçesinin Oğuz (Şımız) köyünde çekildi. 3 Gün, üç gece süren düğünlere yerel sanatçılar renk katardı. Sanatçılar, seslendirdikleri yörenin ezgileriyle konukları halaya davet eski düğünler görülmeye değerdi. İşte o renkli düğünde bir sanatçı elindeki mikrofonla davetliler arasında çektiği hatıra kare.

Editör: Yunus Yasak