UĞURCA’DA BÜROKRATLAR BİR ARAYA GELİRDİ

Bir zamanlar bölgenin geniş kapasiteli un fabrikası Beşiri ilçesinin Uğurca (Qorik) köyündeydi. Eski Bakanların, Genel Müdürlerin ve üst düzey bürokratların da ziyaret ettikleri Uğurca un fabrikası işletmecileri Tağay kardeşlerin konukları önemli simalardan oluşurdu. 1980’li Yılların ortasında Uğurca’da Tağay kardeşlerin köydeki bahçelerinde hatıra karede yer alan simalar; Halil Tağay, Nevzat Ünal (Beşiri Ziraat Bankası eski Şube Müdürü), M. Yerlikaya, İsmail Elkırmış, Fahri Uğar (Banka Şube Müdürü Şoförü), Kemal Tabu, Yusuf Tağay, Yaşar Çınar (İkiköprü eski karakol komutanı), Yılmaz Doğu ve Yusuf Tağay.

GURBETTE YAŞAMA VEDA ETTİ, TOPRAĞINA GETİRİLDİ

Uğurca (Qorik) köyünde Besso Has yaklaşık 30 yıl önce Avrupa’ya göç eden gurbetçiler arasındaydı. Uzun yıllar kaldığı Uğurca’da aile fertlerinin bazıları Almanya'ya gidince Besso Has da köyünden ayrılmak zorunda kalmıştı. Yaklaşık 15 yıl önce Almanya'da yaşama veda eden Besso Has vasiyeti üzerine Hicre mezarlığında defnedilmişti. İşte 90 öncesinde Almanya’ya gitmeden önce Besso Has'ın Uğurca’daki son fotoğrafı.

GÖÇ, 70’LERİN ORTASINDA HIZLANMIŞTI

Batman’ın Beşiri ilçesi ovasında Ezidi köylerinde göç 80 öncesi başlamıştı. Ezidi topluluğuna tanınan haktan sonra Ezidiler, Almanya ağırlıklı olmak üzere Fransa ve Hollanda ülkelerinin yolunu tutmuştu. 1978 Yılında Almanya’ya giden Beşiri ovasındaki Ezidiler’den bazı simalar arasında Ankara Atatürk Lisesi öğrencilerinden Uğurcalı Mustafa Tağay, Behçet Kızılyel, Sado Akyel ve Emin Elkırmış. Almanya-Berlin’de hatıra kare çeken bu simalardan Sado Akyel ve Behçet Kızılyel, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

ASKERLİK HATIRASI

Bu siyah beyaz kare de Ankara’da çekildi. 1972 Yılında vatani görevini Ankara’da yapan Muhlis Biter'i ziyaret edenler arasında İlhan Ceylan, Mustafa Tağay ve Emin Elkırmış var. Askerliğini Ankara-Mamak’ta tamamlayan Biter, şimdi aramızda değil ama onu Ankara'da ziyaret eden üç arkadaşın çektiği kare geleceğe anı olarak kaldı.

Editör: Yunus Yasak