*Batman’ın 62 yıllık köy okullarından biri de Beşiri ilçesinin Uğurca köyündeydi. Batman’ın kırsalındaki Ezidi ailelerinin düğünleri 3 gün 3 gece sürerdi. Denbejlerin renk kattığı o düğünler, göç sonrası bitti. Yeryüzünün en güzel düğünleri Ezidi’lerin köylerinde olurdu. O eski düğünler de artık tarih oldu. İşte bir zamanlar Batman Ovası’ndan farklı kareler…

1988’DE UĞURCA KÖY İLKOKULU

1960-61 Eğitim-öğretim yılında Beşiri ilçesinin Uğurca (Qorik) köyünde açılan ilkokulda çok sayıda yerli ve yabancı eğitimciler görev yaptı. Batmanlı eski eğitimcilerden Ramazan Kezer, Celal Apari, Halil Kargın, Balıkesirli Yusuf Sümerci ve Karadeniz Bölgesinden Hasan Uzun ve Nihat Çarık da uzun yıllar eğitim yuvasında görev yapan idealist eğitimcilerdi. 1988 Yılında eski eğitimcilerden Hasan Uzun, 24 kişilik sınıfta dönemin öğrencileriyle çektiği hatıra fotoğraf. Şimdilerde bu öğrenciler 45 yaşın üzerinde.

YERYÜZÜNÜN EN GÜZEL DÜĞÜNLERİYDİ

1980’lerin Ortalarına kadar bölgenin en güzel düğünleri Beşiri ovasında Ezidi köylerinde olurdu. Denbejler ile yerel sanatçıların renk kattığı düğünler, üç gün üç gece sürerdi. Köylerde yapılan düğünlere, çevredeki yerleşim birimlerinde oturanlar da katılırdı. Yaşlı, orta yaşlı ve gençlerin katıldıkları o eski düğün gelenekleri de Ezidi’lerin Avrupa’ya göç etmeleriyle tarihe karıştı. İşte Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Uğurca (Qorik) köyünde Sevim-İsmet Tağay’ın düğün töreninde halay çeken Heve Tağay, Avaş Tağay ile Hasan Oğuzlu aralarında bulunduğu bu simalardan bazıları aramızda yok.

DEPREM BÖLGESİNE DESTEK DEPREM BÖLGESİNE DESTEK

AVCILARIN BOŞU YOKTU

Bu siyah-beyaz karede yer alan Hasan Tulan, şimdilerde Almanya’da yaşıyor. Avcılığın serbest olduğu aylarda Beşiri ilçesinin Garzan çayı yakınındaki Garzan ve Raman dağlarında çıkan bazı avcılar arasında ‘Ezidi’ler de vardı. Uğurca (Qorik) köyü eski sakinlerinden Hasan Tulan, av dönüşünde avladığı kekliklerle yıllar önce bu hatıra kareyi çekmişti.

KÜÇÜK ÇOCUKLARIN SAÇ KESME TÖRENİ

Batman’ın Beşiri ovasında Ezidi’lerin eski gelenekleri halen konuşuluyor. 7-8 Yaş arasındaki çocukların saçlarının kesiminde Şeyh Hasan’ın katıldığı törende ilk seç kesimi yapılırdı. 1987 yılında Uğurca köyünde yapılan törene katılan eski köy sakinlerinden İsmail Erkamış, Mehmet Tağay, Osman Gevin, Hasan Turbo ve Sefer Ezgin, tören sonrasında yer sofrasında objektiflere böyle yansımış.