*Batman’ın ilk lokantacılarından Kazım Başalak ve TPAO’nun eski sondaj işçilerinden Tevfik Onuş, zamanında emekliliğe ayrıldıklarını söylediler. Başalak ve Onuş; “Zamanında emekliye ayrıldık, zamanımızı eski dostlarla geçiriyoruz” diyorlar.

“ESKİ GÜNLER GÜZELDİ”
1970’lerin Ortaları ile 1990’lı yıllarda Cumhuriyet Meydanı’nda lokantacılık yapan Kazım Başalak, zamanında emekliye ayrıldığını söyledi. Eski petrol emekçilerinden 82 yaşındaki Tevfik Onuş ile eski günler için zaman zaman şehir merkezindeki eski çarşı ve mekanların olduğu bölgeyi gezdiklerini ifade eden 70 yaşındaki Kazım Başalak; “Bir döneme tanıklık yaptık. Batman’ın ilk meydanında yıllarca yöreye has yemekleri yerli ve yabancı konuklara ikram ettik. 10 Kardeştik. Hepimizin alanı da lokantacılık sektörüydü. O yıllarda lokantacılık gözde mesleklerdendi. Birçok ünlü simayı da mekanımızda ağırladık.” dedi.

“SONDAJ İŞÇİLİĞİ KOLAY DEĞİLDİ”
TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nden yıllar önce emekli olan Tevfik Onuş ise şunları kaydetti; “Dönemimizde sondaj işçiliği TPAO’nun en ağır bölümü sayılırdı. Bölgede gitmediğim petrol sahası kalmadı. Zor şartlar altında kara altını gün yüzüne çıkarıyorduk. Batman’a geldiğimizde de o dönemde şehrin en güzel lokantalarından olan ve meydanın kalbindeki Kazım Ustaya mutlaka konuk olurduk. DDY Garı’nın alt geçit peronunda işçi arkadaşlarımızla meydanda buluşurduk. Otobüs firmalarının da terminalleri meydandaydı. Bir yerde herkes meydan da buluşurdu. Biz de Kazım Ustanın lokantasında bir araya gelirdik. Batman’ın o güzel yıllarına özlem duyuyoruz.” 

Muhabir: CEMAL GÜLER