“5 BİN 42 PERSONELİMİZ GÖREV BAŞINDA”
Batman Valisi Ekrem Canalp, Valilik binasında Emniyet Müdürü İbrahim Kaba ve Jandarma İl Komutanı Albay Adem Taşkın ile birlikte ‘asayiş’ toplantısı düzenledi. Bundan böyle her ayın ilk haftasında Batman asayişi ile ilgili kamuoyunu bilgilendireceklerini belirten Vali Canalp, son iki ayda gerçekleşen çalışmaları basın mensuplarına aktardı. Vali Canalp: “Batman İlimizde 2 bin 584 polisimiz ve 2 bin 458 Jandarmamız olmak üzere toplamda 5 bin 42 güvenlik personelimiz görev yapmaktadır. Bunlara ilaveten 2 bin 446 güvenlik korucumuz ve bin 164 gönüllü korucumuz olmak üzere toplamda 4 bin 70 korucumuz görev yapmaktadır. Özel güvenlik olarak da polis bölgesinde bin 434, jandarma bölgesinde 395 özel güvenlik personelimiz, toplamda da bin 829 özel güvenlik personelimiz asayiş ve güvenlik hizmetlerimize destek sağlamaktadır.  . Polis bölgemizde 102 ekibimiz jandarma bölgemizde 189 ekibimiz, toplamda 291 ekibimiz bugün itibariyle sahada güvenlik hizmeti vermektedir” dedi.

“2023’TE 1.170 TERÖR
OPERASYONU DÜZENLENDİ”
Vali Canalp, düzenlenen operasyon ve çalışmalarla ilgili şu bilgileri paylaştı: “2023 Yılı içerisinde terör ile etkin mücadele edilebilmesi amacıyla jandarmamız tarafından bin 170 operasyon gerçekleştirilmiştir. 2024 Yılı içerisinde ise 185 operasyon sahada gerçekleştirilmiş durumdadır. Polisimizin yapmış olduğu bilgilendirme faaliyetleri vardır; Bu çerçeve içerisinde özelikle de uyuşturucunun zararları, uyuşturucu ile mücadele anlamında polis bölgemizin içerisinde toplam 46 bin 825 vatandaşımıza uyuşturucu ile mücadele bağlamında bilgilendirme yapılmıştır.”

SUÇ ORANLARINI AÇIKLADI
Vali Canalp, şöyle devam etti: “2023 yılının ilk 2 ayı ile 2024 yılının ilk 2 ayını karşılaştırdığımız zaman Batman ilimizde mal varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 32’lik bir düşüş olmuştur. İşyerinden ve kurumdan hırsızlıklarda yüzde 51 düşüş vardır. Evden hırsızlıklarda yüzde 17’lik bir düşüş vardır. Yan kesicilik suçlarda ise yüzde 47’lik bir düşüş sağlanmış durumdadır. Mal varlığına karşı toplam 9 adet suçun da tamamına baktığımız zaman ise toplamda yüzde 23’lük bir düşüş sağlanmış durumdadır. Bu, aynı zamanda yürütmüş olduğumuz etkin bir mücadelenin sonucudur.  Bu mücadelenin temel, değerli noktalardan bir tanesi, daha önce suç işlemiş olduğu halde aranmamış olan şahısların tekrar aynı suçların işlenmesine engel olmak amacıyla mahkemelerce haklarında tutuklama kararı verilmiş ve aranan şahıslara yönelik gerçekleştirmiş olduğumuz faaliyetler çerçevesinde, 2 aylık süre içerisinde, Ocak ve Şubat ayları içerisinde bin 176 şahıs yakalanmış ve bunlar ceza evlerine teslim edilmiştir.”

NARKOTİK VERİLERİ…
Vali Canalp, uyuşturucuyla ilgili yapılan çalışmaları şöyle açıkladı; “Narkotik suçlar ile ilgili, uyuşturucu ile ilgili ise 42 şüpheli şahıs yakalanmış ve tutuklanarak ceza evine teslim edilmiş durumdadır. Yine aynı şekilde vatandaşlarımızın yapmış olduğu ihbarlar çerçevesinde NARVAS uygulamamız var. NARVAS uygulamamız, hangi bölgede, nerede, ne kadar uyuşturucu ile ilgili risk olduğunu analiz eden bir çalışmadır, bir projedir. İç İşleri Bakanlığımızın başlatmış olduğu bir projedir bu proje çerçevesinde de arkadaşlarımız herhangi bir şekilde 112 arayıp ihbarda bulunduğu zaman ya da polise, jandarmaya herhangi bir şekilde ulaşıp ihbarda bulunduğu zaman NARVAS uygulaması projesi çerçevesi içerinde şahıslar hakkında işlem yapılmaktadır ve bu proje çerçevesi içerisinde 16 uyuşturucu ile ilgili şüpheli şahıs hakkında adli işlem başlatılmış durumdadır.”

“DOLANDIRICILIK SUÇLARINDA GENEL BİR ARTIŞ VAR”
Siber suçlarla ilgili çalışmaları da anlatan Vali Canalp: “Siber suçlarla mücadele, Türkiye’nin de Batman’ın da gündemini sürekli meşgul etmesi gereken bir konudur. Çünkü diğer suç olaylarında her ne kadar bir azalma var ise de siber suçlar ile ilgili olarak Türkiye çapında bir artış konusudur. Bu da vatandaşlarımızdan siber ile ilgili kendi şahsi bilgileridir. Kredi kartı bilgileri, banka hesap bilgilerinin yanlış şekilde paylaşılmasından kaynaklanan, özelikle bu şekildeki dolandırıcılık faaliyetlerinde Türkiye çapında bir artış var Batman da yine aynı şekilde artış var. Bunun ile ilgili etkin bir mücadele yürütüyoruz. Sanal ortamda işlenmiş suçlar ile ilgili 289 kişi hakkında son 2 ayda adli işlem başlattık. Bu suçlardan 205’i bilişim ve banka sistemi aracılığıyla nitelikli dolandırıcılık içerisine girmektedir. Yine Ocak ve Şubat ayları içerisinde siber suçlara karışışmış olan 37 şahıs tutuklanarak ceza evine gönderilmiştir.” 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL