**Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Batman 2. Sıra Milletvekili adayı Avukat Serkan Ramanlı, Çağdaş WebTV’ye açıklamalarda bulundu. Hüda-Par ve Ak Parti oylarının Batman’da iki vekil çıkarmaya yeteceğini belirten Ramanlı: “Aslında üç vekil çıkaracak potansiyelimiz de var. En az iki milletvekili çıkaracağımıza inanıyorum” dedi.

**Hüda-Par’a yönelik bazı eleştirileri de değerlendiren Ramanlı: “Biz hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmiyoruz. Toplumun ahlak yapısıyla ilgili Anayasa’da da belirtilen düzenlemeler var. Özel teşebbüsün yaptığına hiçbir zaman itirazımız olmadı. Fakat devlet eliyle yapılan organizasyonlarda toplumun değerlerinin ön planda tutulmasını isteriz” diye konuştu.

“ÖNCELİĞİMİZ ANAYASA OLACAK”
Çağdaş WebTV’de gazeteci Barış Arslan’ın sunduğu ‘Seçime Doğru’ programına konuk olan Ak Parti 2. Sıra Milletvekili adayı ve Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Avukat Serkan Ramanlı, değerlendirmelerde bulundu. Hüda-Par’ın 4 adayı olarak Ak Parti listelerinde yer aldıklarını belirten Ramanlı: “Partimizin 4 adayı Ak Parti listelerinden gösterildi. Eğer nasip olursa seçilirsek Meclis’te önceliğimiz sivil bir anayasa için çalışmak olacak. Ak Parti ile ittifakımız seçim sonrası da sürecek. Öncelikle hedefimiz yeni anayasadır. Sayın cumhurbaşkanımız da mitingde bunu dile getirdi. 1982 Anayasası bu ülkeyi giydirilmiş bir deli gömleğidir. Darbecilerin anayasasıdır. Halkın iradesi değildir, halka zorla kabul ettirilmiştir. Bir an önce bu anayasadan kurtulmamız gerekiyor. Biz diyoruz ki yeni anayasa hiç kimseye bir ideoloji dayatmasın. Yeni bir anayasa kimseye bir inanç da dayatamaz. Kimseye bir yaşam tarzı da dayatamaz” dedi.

“KİMSEYE ZORLA BİR ŞEY KABUL ETTİREMEZSİNİZ”
Partilerine yönelik bazı eleştirileri de değerlendiren Ramanlı, şöyle devam etti: “Parti programımızda toplumun ahlak yapısının korunması gerektiğini, bunun devlet eli ile yapılması gerektiğini söylüyoruz. Buradan yaşam tarzına müdahale etmiyoruz. Herkes kendi özel yaşamında elbette ki serbest olabilir. Bahsettiğiniz konser eğer özel teşebbüs tarafından olsa sorun yok.  Ancak kamu kaynakları orada harcanmamış olsa Valilik bunu üstlenmemiş olsa buna itirazımız olur. Herkes kendi yaşamında özgürdür. İnsanların özgür iradesi olmazsa imtihanın sırrı da ortadan kalkar. Siz insanları zorla bir dine inanmayı mecbur kılarsanız en fazla onu iki yüzlü yaparsınız. Bizler Müslüman olarak kendi dinimizi kendi değerlerimizi korumakla mükellefiz bunu yaşatırız ve bunları yaşatırken de başkalarının yaşaması için de onlara üslubunca tenkitlerde bulunuruz. Asla bir dayatmaya bir zorlamaya kapı açmamalıyız. Ancak devletin toplumun ahlaki yapısıyla ilgili sorumlulukları vardır. Biz bu sorumluluklar kapsamında değerlendirme yapıyoruz. Elbette herkes kendi yaşam tarzında özgür olmalı.”

“Sorunların çözüm adresi Ankara’dır” “Sorunların çözüm adresi Ankara’dır”

“SORUNLARIN KAYNAĞI CHP’DİR”
Türkiye’deki birçok sorunun ana kaynağının CHP zihniyetinin olduğunu da ifade eden Ramanlı: “CHP zihniyeti bu topluma iki şey aşıladı. Biri laiklik biri de Türkçülük. Dindarların yaşam tarzına müdahale etti ve onların yaşam tarzlarını Batı tipi yaşam tarzıyla değiştirmek için türlü türlü projeler üretti. Kur'an-ı Kerim'in öğretilmesini yasaklanmasını siz hangi temel haklarla bağdaştırabilirsiniz. Siz Kürtlerin varlığının inkar edilmesini, dilinin yasaklanmasını çocuklarının asimile edilmesini ve bu asimilasyona direnenleri, çoluk çocuk, on binlerce katliam var. Bunu hangi medeni değerlerle örtüştürebilirsiniz. 2 mağdur oluştu dindarlar ve Kürtler. Bakın hala batıda Kürtçe dediğinizde, Kürt dediğinizde, ana dilde eğitim dediğinizde ‘eyvah bunlar ülkeyi bölecek yaygarası’ koparıyorlar. Ana kaynağı CHP zihniyetinin kendisidir. Hiç kimse de başka yöne çekmesin. Çünkü Kürt meselesinin kaynağı CHP'nin kendisidir.”

“BATMAN’I EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİZ”
Batman’a yönelik tüm sorunlara vakıf olduğunu da kaydeden Ramanlı, öncelikle Batman’a yönelik ‘sahipsiz’ algısını kıracaklarını söyledi. Ramanlı: “Başta işsizlik, kenti sahiplenme, gençlere yönelik projeler, çarpık kentleşme sorununun çözümü gibi birçok sorunun farkındayız. Bunları da biz çözeceğiz” dedi. Batman’daki oy hedefiyle ilgili soruları da yanıtlayan Ramanlı, şöyle devam etti: “2018 Sonuçlarına göre Ak Parti ile bağımsız adayımız Aydın Gök’ün oyları toplandığında o gün itibari ile 1500 oy ile ikinci vekili kaybediyoruz. Adayımız bağımsız olduğu için seçmenin yanlış oy kullanmasından kaynaklı 8 bin civarında oyumuz geçersiz sayıldı. 2018 simülasyonuna göre 2 milletvekili potansiyelini çok rahat karşılayabiliyoruz. 340 Bin civarında geçerli oy düşünüldüğünde iki vekil için 110-120 Bin oranında bir oy yeterli olacak. Batman’ın potansiyeli üç vekil çıkarabilecek düzeyde diye düşünüyorum.”