*Türkiye’nin birçok il’inde olduğu gibi Batman’da da tüm sektörlerde kalifiye eleman ihtiyacının ciddi bir sorun haline geldiğini belirten Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi: “Çocuklarımızı zanaata yönlendirmeliyiz” dedi.

“ESNAF, ELEMAN BULAMIYOR”
Ülke genelinde neredeyse her sektörde kalifiye eleman sorununun yaşandığını vurgulayan BESO Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, nitelikli iş gücünün önemli aktörlerinden olan kalifiye eleman sorununun ülke genelinde olduğu gibi Batman'da da sıkıntılara neden olduğunu belirterek, bu durumun pek çok iş kolunun geleceğini, üretimi adeta tehdit ettiğini kaydetti. Kalifiye elemanın ciddi bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çiftçi: “Zanaatkâr geleneğinden gelme olarak ortaokul yaşlarından itibaren çocuklarımızı zanaata yönlendirmemiz lazım. Velilerimiz, öğretmenlerimiz, çocukların yeteneğine göre onları bir mesleğe yönlendirmelidir. Hafta sonları, yaz tatillerinde çocuklarımızı bir zanaata verelim ki orada bir meslek öğrensinler, hayatı, işi öğrensinler. Bu bir zulüm değil, tam aksine çocuklar için bir gelecektir” dedi.

“ŞEHRİN BİLEŞENLERİ HAREKETE GEÇMELİ”
Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Ticaret Odası gibi meslek kuruluşlarının bir araya gelerek el birliğiyle kalifiye eleman sıkıntısını gidermek için çaba sarf etmesi gerektiğini ifade eden Çiftçi, şöyle devam etti: “Kalifiye eleman sorunun ortadan kalkması için bir çalışma yapmalıyız. Bu sorun günden güne büyüyor. Örneğin Batman'da genç nüfus çoktur. Buna rağmen esnafımız, tüccarlarımız, fabrikalarımız kalifiye eleman konusunda sıkıntı çekiyor. Bu genç nüfusu doğru bir şekilde kanalize edebilirsek çok güzel başarılar elde ederiz. Bu konuda ciddi bir çalışma yapmalıyız. Belediye, Valilik, Ticaret İl Müdürlüğü, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, mesleki okullar, Organize Sanayi Bölgesi, sanayi siteleri birlikte çalışarak bu ihtiyacı gidermelidir.” (DECEP AKIN)