*Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 şiddetindeki depremden etkilenen Diyarbakır ve Gaziantep enkaz altında kalanlara yardım için Batman’dan çok sayıda ekip, bölgeye gönderildi. Vali Ekrem Canalp, Batman’daki son durumu da açıkladı

ANADOLU EVLERİNDE İNANÇ SİMGELERİ ANADOLU EVLERİNDE İNANÇ SİMGELERİ

VALİ CANALP, EKİPLERİ UĞURLADI
Vali Ekrem Canalp, ‘Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) İzleme Değerlendirme ve Koordinasyon Kurulu’ bilgilendirme toplantısında çevre illerin Valileri ile görüştü.  Vali Canalp, daha sonra Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ile de telefonda bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Diyarbakır Valisi Su, Vali Canalp’ın, “Bizden bir isteğiniz var mı” sorusu üzerine Arama Kurtarma ekibi istedi. Bunun üzerine Vali Canalp’ın talimatıyla Diyarbakır’a İtfaiye ve arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Batman, Diyarbakır’a 12 araç ve 138 personelle destek verdi.

BATMAN’DAN BİRÇOK EKİP GÖNDERİLDİ
Batman Özel İdare Genel Sekreterliği’nde düzenlenen törene katılan Vali Canalp, ekipleri yolcu etti. Batman, Özel İdare, AFAD, Beşiri ve Kozluk Belediyelerinin araç-gereçleriyle birlikte Batman ekibini uğurlayan Canalp: “Biri ağır olmak üzere 20 hafif yaralımız var. Bir ağır yaralımız da balkondan atlama suretiyle yaralandı. Batman’da şu ana kadar 111 binanın hasarlı olduğuna dair bildirim var. Yapılan incelemede 40 binadan 38’i hasarlı. Afetten en fazla etkilenen illere 4 UMKE ekibini, 8 ambulansımız 47 personelimizi Adıyaman, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerimize gönderdik. Ayrıca 55 araç ve 293 personeli de Gaziantep ilimize gönderdik” dedi.

VATANDAŞLARI UYARDI
Yardımlar konusunda vatandaşları da uyaran Vali Canalp, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımızdan son bir duyuruda bulunmak istiyorum, yapacakları yardımlarla ilgili, yani her şeyimizin düzenli, organize ve panik yapmaksızın ama tıkır tıkır işliyor olması gerekiyor. Yardım çalışmaları da buna dahildir. Yani yardımları da gelişigüzel yapmamız, yardımların organizasyonların da büyük sıkıntılara sebebiyet veriyor. Bazen de yapılmak istenilen yardımlar gerçekten de heba olmasına da sebebiyet veriyor. Bu çerçeve içerisinde bütün Türkiye’de olduğu gibi, Batman’da da yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız bizim AFAD’ın organizasyonu çerçevesinde, Vali Yardımcımız Murtaza Ersöz’ün yönetimi altında ve bir ve bütün olarak ve organize şekilde toplanacak ve elde edilmiş olan yardımlar da AFAD’ın yönetimi altında nerede, neye ihtiyaç varsa o şekilde yönlendirme yapılmış olacaktır. Allah yardımcımız olsun.”