BİZİM ülkemizde, ister Türk, ister Kürt, ister Arap, ister Süryani, ister Ermeni, Yahudi vs olun, kadim bir geleneğimiz var ve ortak özelliğimiz: Misafirperverliğimizdir.

Daha önce de birkaç kez çeşitli nedenlerle ülkemizin Güneydoğu’suna ziyaretlerde bulunmuş isem de geçtiğimiz haftalarda Batman’a yolumuz düştü ve gösterilen misafirperverliği kelimelerle anlatmam mümkün değil.

Batman, “Kara Altın” diye tabir edilen petrolün başkenti.

Petrol sayesinde hızla büyümüş ve gelişmiş bir şehrimiz.

Petrolü Batman’da ilk bulan kişi de bir Bolulu olunca, doğal olarak Batmanlı Gazeteci arkadaşlarında Bolu’ya karşı özel bir ilgisi oluyor. Hani “Gönül Köprüsü” derler ya işte öyle. Bizim hem “Gönül Köprümüz, hem de Petrol Köprümüz” var. 

Batman, 20 Kasım 2023’de başlayan günlerde Gastronomi Haftası düzenledi.

Ve“Bizim Petrolümüz ile birlikte ayrıca yemeğimiz de var” diyerek adeta gövde gösterisi yaptı.

Konu yemek olunca, doğal olarak mevzu aşçı oluyor.

Malum ülkemizde “aşçı” denilince “Bolu” akla geliyor. Ve böylelikle Batmanlı Gazeteci arkadaşlar ile bir kez daha yolumuz kesişiyor. Yani yemek onlardan aşçılar bizden. Aramıza “Gönül ve Petrol”den sonra bir de “Yemek” köprüsü kuruyoruz. Artık bizi hiç kimse ayıramaz, enikonu kardeş sayılırız. Ama biz zaten kardeştik.

Bizde yanımıza Masterchef Yarışmasında sempatik tavırlarıyla bütün ülkeye kendisini sevdiren Bolulu Eray Aksungur kardeşimizi yanımıza alıp Batman’ın yolunu tuttuk.

Batman’daki sel afeti her ne kadar bütün ülkemizi yasa boğsa da hayat devam ediyordu ve biz de Batman’da temaslarımızı sürdürdük. Önce, Petrolü bulan Bolulu Cevat Eyüp Taşman’ın Raman dağlarında yaşadığı yerlerde iz sürdük. İnsan o dağlarda ayak izi olan bir hemşerisi olduğunu hissedince epey gurur duyuyor.

Cevat Eyüp Taşman’ın anısına hala daha petrol çıkartan bir kuyusunun olması ne güzel. Ve o kuyudan çıkan ham petrole elimizi değdirmemiz bizim için çok anlamlıydı. Uzun süre parmaklarımı yıkamayıp hissetmeye çalıştım.

Sonrasında geldiğimiz Festival Meydanı, bizim Eray için oyun bahçesi gibiydi. Biz bize ayrılan yerde Batman’ın birbirinden güzel lezzetlerin tadına bakarken, film yıldızı gibi karşılanan Eray herkesle fotoğraf çektirmekten aramıza katılamayıp aç kaldı. Garibim bir büryan yemeden Batman’dan ayrılmak zorunda kaldı.

Bilmeyenler için söyleyelim; Batman Valisi Sayın Ekrem Canalp de bir Bolulu. O kadar işinin arasında bize vakit ayırdığı için kendisine teşekkür ederiz. Sayın Vali’nin işi orada zor, zira kendisi aynı zamanda Batman için Belediye Başkanlığı görevini de yürütüyor. Bizim gittiğimiz günlerde, yukarıda da değindiğimiz gibi sel felaketi yaşayan Batman’da makamda oturmak pek mümkün görünmüyor.

Batman’daki TPAO Bölge Müdürü Sayın Mustafa Demir’e kısa bir paragraf açmak istiyorum. Anadolu’da genç, atletik, inançlı, işini seven ve çok iyi yapanlar için kullanılan bir tabir vardır, “Tabanca gibi adam” denir böyle insanlara. Bizi TPAO’nun sosyal tesislerinden Kristal Park’ta ağırladı kendileri, orada kendisinden petrol konusundan dinlediklerimiz yüreğimize su serpti. Allah ülkemizde böyle genç, çalışkan, ülkesini seven, işini seven idarecilerimizin sayısını artırsın.

Bu arada, petrolü ile ön plana çıkan Batman turizm içinde kolları sıvamış.

En az Hasankeyf kadar ilgi çekecek olan yeni bir çalışmayı başarı ile yürütüyorlar.

Beşiri İlçesinin Kıra Dağı eteklerinde bulunan 2000 yıllık Manastır hepimizin ilgisini çekti. Büyük bir hızla yenileme çalışması devam eden Mor Kiryakus manastırı yöreye turist kazandıracaktır. Bittiğinde kesinlikle görmek için Batman’da olacağımı şimdiden söyleyebilirim.

Özetle söylemek isterim ki; Batman’da çok güzel üç gün geçirdik.

Bu vesile ile misafirperverliklerini esirgemeyen, bize vakit ayıran Batman Valisi Sayın Ekrem Canalp’e, Batman Belediye Başkan Yardımcısı Metin Gürbüz’e, Batman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Batman Çağdaş Gazetesi sahibi Sayın Arif Arslan’a, Belediye İş Sendikası İl Başkanı Salih Direk’e, Batman’da çektiği fotoğraflarla Batman’ı dünyaya tanıtan Fotoğraf Sanatçısı İrfan Tapan’a sevgi, saygı ve teşekkürlerimi sunarım…

Editör: Yunus Yasak