30 EYLÜL’E KADAR UÇUŞ YOK
Ayda ortalama 50 bin yolcunun seyahat ettiği Batman havalimanı yarından itibaren pist bakımı nedeniyle uçuşlara kapatılacak. Hava trafiğine 1958 yılında açılan Batman Havalimanı’nda, 1-30 Eylül 2023 tarihleri arasında bakım çalışmaları kapsamında pistte oluşan eğilimlerin giderileceği belirtildi. Uzun bir süreden sonra bakıma alınan Batman Havalimanı hava trafiği yönünden önemli limanlardan biri. İstanbul ve Ankara’ya her gün direkt seferlerin düzenlendiği limanda bakım çalışmalarının ardından İzmir seferlerinin de düzenlenmesi bekleniliyor.

ÖNCELİKLİ HEDEF; İZMİR SEFERLERİ
Batman’daki uçak sefer sayısının yetersizliğini daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ileten Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, şunları kaydetti: “Uçaklarda yolcu doluluk oranının yüzde 90’ların üzerinde olan havalimanımızda İstanbul ve Ankara’ya direkt seferleri Batman için yeterli değil. İzmir ve Antalya direkt seferlerinin de düzenlenmesi için Bakanlığa başvurduk. İlk etapta İzmir’e haftada üç gün sefer düzenlenmesini istiyoruz. Ardından da Antalya’ya da hafta da iki gün sefer talebinde bulunacağız.”

BATMAN-DİYARBAKIR ARASI 4.40 TL
Batman Belediyesi, havalimanın tadilatı nedeniyle komşu İl Diyarbakır’ın havalimanına 1 ay boyunca sefer düzenleyecek. Uçak biletinin zorunlu olduğu hizmet kapsamında en düşük otobüs tarifesiyle vatandaşlardan sadece 4,40 lira alınacak. Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp’ın talimatıyla harekete geçen Belediye, uçuk kalkış ve iniş öncesi otobüs seferleri için hazırlıklarını tamamladı. (Recep AKIN)

Editör: Yunus Yasak