*TMO, çiftçinin beklediği buğday alım fiyatlarını açıkladı. TMO’nun açıkladığı fiyatların çiftçinin beklentisinin altında kaldığını belirten Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, “TMO’nun açıkladığı fiyatlar neredeyse ürün maliyetinin altında kaldı. Çiftçi, daha yüksek bir fiyat bekliyordu” dedi.

TMO, FİYATLARI DUYURDU
Toprak Mahsulleri Ofisi, çiftçinin günlerdir beklediği fiyatları duyurdu. TMO’dan yapılan açıklamada makarnalık buğday fiyatı ton başına 10 bin TL, ekmeklik buğday fiyatı ise 9 bin 250 TL olarak açıklandı. TMO, arpa ılım fiyatını ise 7 bin 250 TL olarak duyurdu. Aynı zamanda Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer alan çiftçilere buğdayda ton başına bin 750 TL, arpada ise 750 TL destekleme verileceği açıklandı. TMO’dan yapılan açıklamada 15 Ekim 2024 tarihine kadar buğday ithalatının da durdurulduğu kaydedildi.

“TON BAŞINA 14 BİN TL BEKLENİYORDU”
Çiftçilerin beklentisi destekleme ile beraber buğdayda ton başına 14 ile 15 bin lira olduğunu belirten Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, “Hububat alım fiyatları açıklandı. Geçen seneye göre ortalama yüzde 15 fiyat artışıyla sert makarnalık buğday bu yıl destekleme primi ile 11 lirayı bulacak. Oysa çiftçinin buğdayda beklentisi ton başına 14 ve 15 bin TL idi. Arpada da yüzde 15 oranındaki artış çiftçiyi memnun etmedi” dedi.

“TMO ALIMLARI HIZLANDIRMALI”
Doğan şöyle devam etti; “Hasat mevsiminin sürdüğü şu günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımları hızlandırması gerekiyor. TMO, randevu sistemini başlattı ama çiftçi yoğunluktan randevu almakta zorlanıyor. Randevu sisteminde çiftçi bir hayli güçlük çekiyor. Çiftçi, ürün alımının daha seri yapılmasını istiyor. Randevuyu 45 günde alabilen bazı çiftçiler var. Ürün tesliminden sonra 45 gün sonra hububat bedelini alabilen çiftçinin, tüccara yönelmemesi için TMO’nun alımları hızlandırması gerekiyor.” 

Muhabir: CEMAL GÜLER