*Demokrasi Platformu’nun kitlesel basın açıklamasında konuşan HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, son gelişmeleri değerlendirdi. Becerikli, “Eğer bugün sokaklara çıkmıyorsak, halkımız ve partimizin sağduyusundandır” dedi.

“HEPSİNİN GÖZYAŞI AYNI”

Yılmaz Güney sineması önünde toplanan partililere seslenen HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, son 10 günde 50 insanın yaşamından olduğunu söyledi. Demokrasi Platformu’nun kitlesel basın açıklamasında konuşan Milletvekili Becerikli, “Asker, polis ve gerilla farketmez. Sonuçta hepsi insandır” dedi. HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Belediye Eşbaşkanı Gülistan Akel, HDP, DBP’li yöneticiler ile bazı STK temsilcilerinin katıldığı kitlesel basın açıklamasında söz alan Milletvekili Becerikli, “90’lı yılların yöntemi hiç denenmemiş gibi yine o yıllara dönmek isteyenler var. Oysa biz biliyoruz; eğer bu yöntemlerle bu sorun çözülseydi, çoktan bitmişti. Denenmiş yöntemlerin yeniden sahneye konulması sadece Türkiye’ye kaybettirecektir. Barış için herkes sesini yükseltmelidir” dedi.“HALKIMIZ SAĞDUYULU”

Milletvekili Becerikli, şöyle devam etti: “Bugünkü hükümet savaş kaosunu çıkarıp yeniden ülkenin karanlık günlere dönmesi için çaba sarf ediyor. Bugün sokaklara çıkmadıysak, inanın halkımızın ve partimizin sağduyusudur. 6-7 Ekim olaylarını biliyorsunuz, hepimizin istenmediği olaylar yaşanmıştı, 50’nin üstünde insanımız yaşamını yitirdi. Bugün yine böyle bir manzarayla karşı karşıyayız. Son 10 gündür 50’nin üstünde insan yaşamını yitirdi. Asker, polis ve gerilla fark etmez. Sonuçta hepsi insandır. Ama bunların hepsinin katili bu savaşı sürdüren hükümettir. Bunu çok açık bir biçimde ifade etmek istiyorum. Asker de ölünce annesi ve ailesi ağlıyor, polis de aynısı, gerillanın da aynısıdır. O’nun için tek bir inansımızın yaşamını yitirmeden, hatta burnu kanamadan barış sürecinin yeniden çok acil bir biçimde müzakere edilmesini istiyoruz.”